Start telefonii 3G w Japonii

DoCoMo jako pierwszy operator na świecie uruchomił usługi telefonii trzeciej generacji. Japońska firma zakłada, że do końca bieżącego roku przychód z działalności nowej sieci wyniesie ponad 220 mln USD.

Zgodnie z zapowiedzią japoński operator DoCoMo od dzisiaj rozpoczyna świadczenie usług telefonii komórkowej trzeciej generacji. Przez cztery pierwsze miesiące będą one oferowane w formie testowej, jedynie dla ok. 4500 użytkowników z Tokio. W czasie tym korzystający z usług będą płacić za dokonywane połączenia, ale będą zwolnieni z opłat abonamentowych, a telefony komórkowe otrzymają bezpłatnie. Początkowo nie będą jednak dostępne aparaty umożliwiające przesyłanie sygnału wideo. Dostawcą takich terminali dla DoCoMo będą firmy NEC i Matsushita. Aparaty wymagają jeszcze pewnych modyfikacji technicznych, ale - jak twierdzą producenci - ich dostawy rozpoczną się już w przyszłym miesiącu.

NTT DoCoMo będzie zatem pierwszą siecią na świecie świadczącą usługi telefonii 3G. Kierownictwo firmy zapewnia, że pomimo tego, iż oferta jest obecnie ograniczona, to usługa świadczona jest na zasadach komercyjnych. Na większą skalę sieć rozpocznie działalność w październiku. W ciągu trzech lat jej zasięg ma objąć 97% ludności Japonii.

Zobacz również:

  • T-Mobile: oszukańcze połączenia osiągnęły najwyższy poziom w 2021. To rekord
  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB

NTT DoCoMo zakłada, że do końca bieżącego roku pozyska 150 tys. abonentów nowych usług. Przychód z działalności sieci 3G w tym okresie ma wynieść ok. 220 mln USD. Wydaje się, że operator nie przeszacował popytu na usługę, gdyż w dniu premiery chęć korzystania z nowej sieci zgłosiło ponad 147 tys. klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200