Starlink zapowiada, że już latem tego roku ruszą pierwsze testy satelitów zapewniających dostęp do internetu

Starlink (oddział firmy SpaceX pracujący nad systemem satelitarnego, szerokopasmowego dostępu do internetu) zaczął wysyłać do wybranych osób wiadomości e-mail informujące ich o tym, że mogą się przygotować do operacji wstępnego testowania tej usługi, która ruszy latem tego roku.

Starlink

Użytkownicy, którzy zgłosili chęć testowania tego nowatorskiego systemu, zostaną wyposażeni w kompaktową, płaską antenę mającą kształt dysku o średnicy ok. 50 centymetrów. Elon Musk (szef firmy SpaceX) na jednych z blogów dał temu urządzeniu nieco frywolną nazwę „little UFO on a stick" (czyli małe UFO na patyku). Nie będzie to pasywne, ale aktywne urządzenie, gdyż wyposażone w miniaturowe silniki, które nakierują antenę dokładnie na właściwego, obsługującego ją satelitę.

Firma Starlink wszczęła proces rejestrowania użytkowników zainteresowanych jej rozwiązaniem w połowie czerwca tego roku, gdy na orbicie okołoziemskiej krążyło ok. 540 jej internetowych satelitów. Starlink podkreśla, że jest absolutnie wstępna faza testowania tego systemu, gdyż po zakończeniu całej operacji – która zakończy się dopiero w 2027 roku – wokół Ziemi krążyć będzie ponad 12 tysięcy satelitów, które będą w stanie świadczyć swe usługi właściwie każdemu mieszkańcowi naszej planety niezależnie od tego, gdzie się znajduje.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Satelity Starlink będą świadczyć swe usługi pasażerom samolotów
  • Technologia 5G wkracza do kosmosu

Każda kosmiczna jednostka Starlink waży 227 kilogramów i jest wyposażona w niezależne zasilanie (panel słoneczny) oraz zestaw internetowych anten. Wszystkie satelity wyposażone są w laserowe czujniki, dzięki którym mogą bardzo precyzyjnie ustalać swoje położenie względem innych, znajdujących się w pobliżu satelitów, tworząc w ten sposób specyficznego rodzaju kosmiczną sieć kratową.

Zapowiedziała, że do wstępnej fazy testowania jej rozwiązania zostaną zaproszeni użytkownicy zamieszkujący północne stany USA oraz Kanadyjczycy mieszkając w pobliżu granicy z USA. Jest związane z tym, że w fazie beta testowania z usług satelitów Starlink będą mogły korzystać użytkownicy znajdujący się między 44 i 52 stopniem północnej szerokości geograficznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200