Stare pomysły w nowej oprawie

Zarządzanie zaopatrzeniem i cyklem życia produktu, CRM i integracja aplikacji - to zagadnienia, wokół których koncentrowali się obecni na targach CeBIT dostawcy systemów ERP.

Zarządzanie zaopatrzeniem i cyklem życia produktu, CRM i integracja aplikacji - to zagadnienia, wokół których koncentrowali się obecni na targach CeBIT dostawcy systemów ERP.

SAP - na własnym terenie

Tradycyjnie już SAP AG, jak przystało na wizytówkę niemieckiej branży IT, zapraszał klientów na okazałe stoisko, szczel-nie otoczone kordonem stanowisk firm partnerskich. Na targach ogłosił przejęcie firmy TopManage Financial Solutions z Izraela, co zostało zinterpretowane jako jego kolejna próba wejścia na rynek mniejszych przedsiębiorstw.

TopManage jest autorem pakietu aplikacji Smart dla małych i średnich firm handlowych i usługowych. Pakiet, oparty na technologii Microsoftu, jest rozwijany od kilku lat. Firma ma ok. tysiąca klientów, w większości z Izraela. Co ciekawe, z aplikacji Smart korzysta kilka polskich firm. Partnerem TopManage i twórcą zlokalizowanej wersji Smart jest firma Yuma z Wrocławia.

Obecni na targach przedstawiciele TopManage tłumaczyli, że sukces Smart wynika z prostoty i łatwości obsługi (m.in. zastosowania technologii drag and relate). Użytkownicy mogą dostosowywać system do własnych potrzeb bez konieczności programowania - dotyczy to m.in. dodawania pól, definiowania wyglądu dokumentów, raportów itd. Według TopManage, rozbudowa systemu przez SAP-a nie byłaby celowa. Sprawa nie jest jednak przesądzona - nowy właściciel może mieć odmienne zdanie.

Na targach SAP zapowiedział udostępnienie w II kwartale br. własnego serwera aplikacji. Ma on być zgodny nie tylko ze standardem J2EE 1.3, ale także z promowaną przez Microsoft specyfikacją .Net.

Baan - przemyślany przemysł

Baan, należący do koncernu Invensys, stara się udowodnić klientom, że kłopoty ma już dawno za sobą i pewnie zmierza po miejsce w czołówce rynku ERP. Na charakterystycznym owalnym stoisku, którego wnętrze odgrodzono od targowego zgiełku wysokimi dekoracjami, przedstawiciele Baana prezentowali nową, branżową wersję systemu ERP, przeznaczoną dla przemysłu maszynowego - iBaan for Industrial Machinery & Equipment. Przemysł jest i pozostanie dla Baana najważniejszym sektorem - z niego wywodzi się ponad 3/4 klientów firmy.

Celem prezentacji Baana było zapoznanie klientów z rozwiązaniami, które zastosowano w piątej wersji systemu ERP tej firmy. W stosunku do popularnego również na polskim rynku systemu Baan IV większość ulepszeń funkcjonalnych ma charakter porządkujący. Chodzi m.in. o centralizację i ujednolicenie cenników, kalendarzy i list, funkcji związanych z planowaniem i fakturowaniem. Rozszerzenia wprowadzane na przestrzeni kilku lat do Baan IV zintegrowano w nowym iBaan.

Istotne zmiany zaszły na poziomie technologicznym. Na uwagę zasługuje OpenWorld, podsystem wymiany danych z otoczeniem, czyniący iBaan znacznie bardziej otwartym systemem niż Baan IV. Umożliwia on tworzenie środowiska wymiany danych na różnych poziomach - plików, rekordów baz danych, komunikatów XML czy odwołań do funkcji API. Dla kilku największych systemów ERP oferowane są gotowe adaptery.

System iBaan, dostępny na większości platform unixowych, ma certyfikat zgodności z Windows 2000 (poprzednio działał na NT). Nową platformą systemową iBaan jest IBM AS/400.

IBS - wirtualne przedsiębiorstwo

Szwedzka firma skupiła się na przedstawieniu zalet Virtual Enterprise - rozwiązania przeznaczonego do integracji różnych systemów ERP, nie tylko aplikacji IBS. U podstaw Virtual Enterprise leżą - rozwijane wspólnie z IBM w ramach projektu San Francisco - komponenty opisujące logikę biznesową. Przedstawiciele IBS twierdzą, że ich rozwiązanie nadaje się do integracji i automatyzacji procesów w przedsiębiorstwach wielozakładowych, jak również między fir-mami. Dotyczy to zwłaszcza procesów obrotu towarowego i dystrybucji - dziedzin, w których IBS odnosi największe sukcesy. Na październik br. IBS zapowiada premierę Virtual Finance & Reporting. Będzie to rozwiązanie do wymiany danych o należnościach i płatnościach oraz raportach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że IBS zacieśnia współpracę z firmą i2, specjalizującą się w rozwiązaniach do koordynowania i automatyzowania procesów zakupu.

System Virtual Enterprise zakupiło dotąd 5 klientów w Szwecji (w tym ABB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200