Stare, dobre i wygodne

Tym razem postanowiłem przypomnieć dwa starsze i nieczęsto w domach spotykane programy.

Tym razem postanowiłem przypomnieć dwa starsze i nieczęsto w domach spotykane programy.

PCTOOLS DESKTOP

Używając swojego PC-ta, zdążyliście się Państwo zapewne zorientować, iż znacznie lepiej radzi on sobie w środowisku tekstowym niż graficznym. Zatem ten, kto nie posiada szybkiej 386, nie ma co marzyć o WINDOWS-ach, gdyż zamieniłyby swój komputer w żółwia.

Co więc mają począć posiadacze 286-tek, aby ich sprzęt stał się chociaż odrobinę wygodniejszy? Odpowiedź jest prosta. Powinni poszukać, co prawda nie najnowszego, lecz w ich przypadku znacznie szybszego software'u.

Jednym z takich programów, który potrafi oddać nieocenione wręcz usługi użytkownikowi komputera, jest PCTOOLS DESKTOP, produkcji Central Point Software. Wchodzi on w skład pakietu PCTOOLS DELUXE i można go uruchamiać także jako rezydentny. W tej drugiej wersji zajmuje ok. 56KB pamięci operacyjnej.

Do czego służy ta aplikacja? Jest to, jak sama nazwa wskazuje, blat biurka, na którym autorzy umieścili wszystko to, co jest niezbędne do pracy.

Po uruchomieniu programu mamy do dyspozycji: notes (notepads), szkicownik konspektów (outlines), prostą bazę danych pracującą w formacie DBF, plan spotkań (appointment sheduler), spis telefonów i połączeń modemowych (telecommunications), edytor makropoleceń, "bloczek" (clipboard), kalkulatory oraz ściągawkę z kodów ASCII.

Wszystkie części składowe można dowolnie rozmieszczać na blacie oraz używać w dowolnej chwili, nakładając jedne na drugie. Przyjrzyjmy się im z bliska:

NOTEPADS: umożliwia takie operacje edycyjne jak tworzenie bloków tekstu, kopiowanie do i z "bloczka", wykonywanie operacji wyszukiwanie/zamiana oraz proste formatowanie i drukowanie. W program wbudowany jest także słownik ortograficzny - niestety tylko angielski.

OUTLINES: pomaga w ułożeniu konspektów. Jest dość podobny do NOTEPADS, z tą różnicą, że pozwala na łączenie notatek i nadawanie im nazw, haseł, które układają się w swoiste spisy treści. Po wykonaniu tej operacji, widoczne są tylko plany (konspekty), natomiast dostęp do ich treści wymaga "otwarcia" danego hasła.

DATABASES: prosta baza danych tworząca zbiory zgodne z DBASE III. W jej skład wchodzą: edytor pól oraz narzędzia przydatne podczas sortowania, przeszukiwania i drukowania wybranych danych. Istnieje także możliwość określenia formy ich prezentacji oraz włączania w treść pism redagowanych przy pomocy notatnika.

APPOINTMENT SCHEDULER: pozwala zaplanować spotkania, znaleźć wolny czas, a także zlecić komputerowi "pilnowanie" ustalonego harmonogramu.

TELECOMMUNICATIONS: kontroluje połączenia modemowe, telefaksowe, telefoniczne oraz konfiguruje porty według podanych wcześniej parametrów.

MACRO EDITOR: pozwala na dość złożoną, bo z wykorzystaniem "bloczka", edycję makropoleceń i zapisywanie ich do zbiorów oraz przypisywanie tych makropoleceń wybranym kombinacjom klawiszy.

CLIPBOARD: umożliwia uproszczone redagowanie wczytanych lub skopiowanych z innego źródła tekstów oraz ich kopiowanie we wskazane miejsce np. do notatnika.

CALCULATORS: daje możliwość wyboru jednego z czterech podręcznych kalkulatorów: algebraicznego, programisty, finansisty, naukowca.

Kalkulator algebraiczny został, oprócz wyświetlacza, wyposażony w taśmę, na której "drukowany" jest przebieg obliczeń. Dla programistów przewidziano maszynkę przeliczającą każdą liczbę dziesiętną na system dwójkowy i szesnastkowy. Natomiast w dwu ostatnich trybach program emuluje kalkulatory Helwett-Packard, odpowiednio HP-11C i HP-12C, a więc urządzenia bardzo rozbudowane pod względem funkcjonalnym.

PCTOOLS DESKTOP jest przystosowany również do obsługi myszą. Moim zdaniem, jest bardziej funkcjonalny i łatwiejszy w obsłudze niż SIDEKICK+. Przyda się na pewno każdemu, kto podczas pracy musi dodatkowo, na przykład, napisać list, zamówienie lub notatkę.

FASTYPE

Przeglądając ostatnio stare dyskietki natkąłem się na niewielki, bo zajmujący niecałe 250KB programik o tej właśnie nazwie. Jest to coś dla tych, którzy dopiero niedawno zasiedli przed klawiaturą komputera i mają trudności z jej opanowaniem.

Fastype jest rozprowadzany przez bliżej mi nie znaną firmę TRENDTECH CORPORATION, INC jako shareware, czyli oprogramowanie sprzedawane na zasadzie "Spróbuj i płać, jeśli ci się podoba". Oto winieta producenta programu ze stosowną informacją. Przedstawiam ją, ponieważ wiele tego typu programów krąży wśród użytkowników i warto wiedzieć, po czym je rozpoznać.

TRENDTECH CORPORATION, INC.

** F A S - T Y P E ** for IBM PC's and Compatibles

*** User-Supported Software ***

If you have used this unique typing program and found it to be of real value to you, then your contribution ($20 suggested) will be greatly appreciated. Your name will also be entered into our files as a REGISTERED user of FAS- TYPE.

Trendtech Corporation, Inc. P. O. Box 3687 Wayne, New Jersey 07470

Programy shareware nie są w niczym gorsze od komercyjnego, sprzedawanego w sklepach software'u, a czesto przynoszą duże korzyści użytkownikom.

Opisywany programik to po prostu komputerowy nauczyciel szybkiego pisania. Jest prosty w użyciu, dobrze przemyślany i całkiem niebrzydki. Przez cały czas ćwiczenia użytkownik widzi na ekranie klawiaturę, co jest bardzo pomocne zwłaszcza w pierwszej fazie nauki, jako że uczymy się pisać wszystkimi palcami "na ślepo".

Pierwsze ćwiczenia są stosunkowo łatwe, gdyż wpisujemy pojedyncze znaki, lecz w miarę nabywania wprawy i przechodzenia na coraz to wyższe poziomy, włos się na głowie zaczyna lekko jeżyć. Proszę sobie wyobrazić, że zadania dla zaawansowanych polegają na przepisywaniu na czas niekończących się, chyba losowo generowanych, ciągów znaków.

Po takiej lekcji dowiadujemy się, jaką część tekstu wpisaliśmy poprawnie i jaki jest to procent całości. Nauka obejmuje także posługiwanie się klawiszami Ctrl, Alt, Esc oraz F1 do F10.

Przedstawione programy są tylko przykładami wyłowionymi z ogromnej liczby aplikacji na PC. Trudno jest ocenić, ile dobrych i przydatnych dzieł programistów zostało zapomnianych z tego tylko powodu, że powstały nowe. Może ktoś z Państwa zna inne ciekawe aplikacje. Bardzo proszę o podzielenie się z innymi użytkownikami informacją na ten temat.


TOP 200