StarOffice 8 po polsku

W przyszłym tygodniu do sprzedaży trafi spolonizowana wersja pakietu biurowego Sun Microsystems StarOffice 8 - zapowiada jego dystrybutor, Veracomp. Jeszcze do końca roku firma ta chce sprzedać ok. 10 tys. licencji tego pakietu. Amerykańska premiera StarOffice 8 odbyła się w marcu br. Na pudełku, w którym znajduje się pięć płyt z oprogramowaniem StarOffice 8, zamieszczono hasło: Alternatywa dla pakietu Microsoft Office.

Pakiet zawierający w podstawowej wersji edytor tekstu (Writer), arkusz kalkulacyjny (Calc), edytor prezentacji (Impress), edytor grafiki (Draw) i program do obsługi podręcznej bazy danych (Base) będzie kosztować 299 zł. Przy większych zamówieniach koszt licencji może spaść do 135 zł. Instytucje edukacyjne mają otrzymywać pakiet "za symboliczną opłatą".

Warto zwrócić uwagę, że licencja dla jednego użytkownika uprawnia do zainstalowania kopii na maksymalnie pięciu komputerach tego samego użytkownika. Ma to sprzyjać popularyzacji pakietu. Użytkownik, który będzie posiadał pakiet na komputerze firmowym, może korzystać z niego legalnie także w domu. i Veracomp adresują ofertę przede wszystkim do małych i średnich firm. "To właśnie takie firmy są najbardziej zainteresowane optymalizacją kosztów. Poza tym jest to najszybciej rozwijający się sektor" - mówi Dariusz Grądek, dyrektor handlowy Veracomp. Firmy liczą, że StarOffice 8 zainteresuje także administrację publiczną oraz - co jest nowością - klientów indywidualnych. "Negocjujemy z czterema dostawcami, którzy są zainteresowani oferowaniem naszego pakietu biurowego na zasadach OEM. W ciągu dwóch, trzech miesięcy podpiszemy pierwszą umowę" - zapowiada Piotr Wierzbicki, prezes zarządu Sun Microsystems Poland.

Przed trzema laty Sun wprowadził na rynek spolonizowaną wersję StarOffice 6. Przeznaczona była dla średnich i dużych firm oraz administracji. Dotychczas udało się sprzedać "kilkaset tysięcy licencji tego pakietu", który - jak przyznają - sami autorzy zawierał trochę błędów. Pomimo sukcesu centrala nie podjęła jednak decyzji o polonizacji kolejnej wersji StarOffice 7. Dopiero w przypadku ósmej wersji polski oddział doczekał się na decyzję o lokalizacji. Piotr Wierzbicki zapewnia, że tym razem centrala nie zmieni zdania. Kolejne edycje StarOffice będą polonizowane i trafią na rynek najpóźniej kilka miesięcy po amerykańskiej premierze.

W StarOffice 8 zapewniono m.in. pełną zgodność z otwartym formatem dokumentów biurowych Open Document Format (ODF) a także - jak zapewniają przedstawiciele Sun Microsystems - wysoką zgodność z formatami 2000, XP i 2003. Ponadto mechanizm instalacyjny StarOffice ma postać pakietu Java, dzięki czemu działa w ten sam sposób na platformach Microsoft Windows, Linux i Solaris. Udoskonalenia wprowadzono także w poszczególnych aplikacjach wchodzących w skład pakietu.

Oprogramowanie StarOffice 8 dostępne jest także w wersji Enterprise Edition. Zawiera ona dodatkowe narzędzia do migracji z Microsoft Office m.in. Kreatora Profesjonalnej Analizy i Kreatora Migracji Makr.