StarOffice 8 kompatybilny z MS Office

Sun opracował nową wersję StarOffice zawierającą mechanizmy zapewniające kompatybilność z Microsoft Office, których brak był głównym powodem narzekań użytkowników produktu Suna.

Firma podpisała również dwa porozumienia z dystrybutorami oprogramowania w Stanach Zjednoczonych i Europie. W Europie jest to firma Advanced Software - ma ona od października dystrybuować StarOffice 8 do punktów sprzedaży w cenie 99,95 USD. Produkt będzie także dostępny, do sprowadzania, na witrynie internetowej Suna, w cenie 69,95 USD.

StarOffice 8 zawiera konwerter makro, który automatycznie przeprowadza konwersje makr MS Office na postać akceptowalną w StarOffice. Produkt zapewnia także łatwiejsza konwersję takich elementów, jak tablice i pliki chronione hasłem MS Office. Również wygląd okien jest bardziej przyjazny dla użytkowników przyzwyczajonych do MS Office.

Kolejnym nowym mechanizmem w StarOffice 8 są również kontekstowe paski narzędzi dla specyficznych zadań, które rozwijają się automatycznie w momencie rozpoczynania przez użytkownika takich zadań. Np. rozpoczęcie tworzenia tabeli w aplikacji edytora otwiera pasek narzędzi obsługujących tabele. Taki pasek narzędzi może być umieszczony w dowolnym miejscu ekranu. W wersji poprzedniej paski narzędzi były stacjonarne.

StarOffice 8 obsługuje standard dokumentów biurowych Open Document Format for Office Applications (w skrócie OpenDocument). Standard zaprojektowany przez OASIS (Organization for the Advanced of Structured Information Standards) jest opartym na XML formatem plików, który zawiera mechanizmy wymagane przez dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, wykresy i graficzne.

StarOffice 8 jest pierwszą nową wersją, jaka pojawiła się po półtorarocznej przerwie. Wersja ta początkowo miała pojawić się w lipcu, ale opóźniła się z powodu istotnych zmian poczynionych w wersji oprogramowania OpenOffice.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200