StarOffice 6 w maju

Długo oczekiwany pakiet StarOffice 6.0 będzie miał swoją premierę w maju. Niestety główny konkurent MS Office, dotychczas bezpłatny, będzie od wersji 6.0 oprogramowaniem komercyjnym. Cena StarOffice ma być jednak bardzo atrakcyjna w porównaniu z produktem Microsoftu.

Długo oczekiwany pakiet Star Office 6.0 będzie miał swoją premierę w maju. Niestety główny konkurent MS Office, dotychczas bezpłatny, będzie od wersji 6.0 oprogramowaniem komercyjnym. Cena StarOffice ma być jednak bardzo atrakcyjna w porównaniu z produktem Microsoftu. Dokładna kwota nie jest jeszcze znana, jednak ma nie przekraczać 100 USD.

Sun Microsystems poinformował w swoim oświadczeniu, że wprowadzenie opłat jest związane z chęcią przyciągnięcia do StarOffice 6 większej liczby klientów instytucjonalnych: firm, dużych korporacji handlowych itp. Oprócz dostawy oprogramowania, Sun zapewni im również pełne wsparcie techniczne oraz szkolenia z obsługi programu.

Zobacz również:

W skład pakietu StarOffice 6 beta wchodzi edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, narzędzia do obsługi baz danych (odpowiednik MS Access) oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. Dużo uwagi producent poświęcił wyeliminowaniu z pakietu cech, za które był krytykowany jego poprzednik, StarOffice 5.2. Należą do nich duża objętość pakietu (rozmiar plików instalacyjnych wersji 6.0 będzie o połowę mniejszy) oraz wysoki stopień obciążenia systemu w efekcie jednoczesnego uruchamiania wielu funkcji, np. własnej przeglądarki plików.

Użytkownicy indywidualni będą mogli bezpłatnie korzystać z pakietu OpenOffice (www.sun.com/software/star/openoffice ). Jest to okrojona wersja StarOffice 6, pozbawiona wsparcia technicznego oraz modułów dostarczonych przez firmy współpracujące z Sun'em. Wraz z wprowadzeniem StarOffice 6 wstrzymana zostanie dystrybucja wcześniejszej wersji pakietu - StarOffice 5.2.