StarOffice 6.0 na horyzoncie

Premiera najnowszej wersji pakietu biurowego Sun Microsystems nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku. Oprogramowanie cechować ma m.in. większa integracja z systemem operacyjnym oraz zapis plików w formacie XML.

Tylko do 31 grudnia br. będzie można pobrać z sieci wersję beta najnowszego pakietu biurowego Sun Microsystems. Rynkowa premiera StarOffice 6.0, wedle zapewnień producenta, ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku. Sun udostępnił oprogramowanie do publicznych testów przed dwoma miesiącami. Jak utrzymuje firma, wiele z uwag użytkowników wersji beta zostało już uwzględnionych, podnosząc funkcjonalność pakietu i jego konkurencyjność wobec MS Office.

Najnowszy StarOffice 6.0 będzie się znacznie różnił od poprzedniej wersji (5.2). Przede wszystkim pakiet zapewniać ma większą integrację z danym systemem operacyjnym (także Windows XP). Zrezygnowano z modułu StarOffice Integrated Desktop, zawierającego m.in. dodatkowe narzędzia do zarządzania plikami, dublujące aplikacje zawarte w systemie. Na wniosek użytkowników, sugerujących ograniczenie objętości plików generowanych przez poszczególne aplikacje pakietu, Sun wprowadził XML-owy format ich zapisu (".sxw", ".sxc"). Oprogramowanie zapewniać będzie możliwość odczytywania plików utworzonych w StarOffice 5 lub pakiecie MS Office (korzystając z AutoPilot Document Converter).

Zobacz również:

  • ServiceNow otwiera w Polsce biuro
  • Microsoft rozszerza program bug bounty

StarOffice z numerem 6, będzie nieco odchudzony w stosunku do poprzedniej wersji oprogramowania. Pakiet nie będzie zawierał już klienta poczty elektronicznej, grup dyskusyjnych i kalendarza, z których według Suna, korzystało bardzo niewielu użytkowników. Edytor wykresów i program do edycji plików bitmapowych, nie będą już samodzielnymi aplikacjami. Większość z ich funkcji dostępnych będzie bezpośrednio z poziomu poszczególnych aplikacji pakietu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200