Standaryzacja łączy rywali

IBM i BEA Systems zapowiedziały wspólne prace nad trzema specyfikacjami, które maja ułatwić użytkownikom przenoszenie aplikacji pomiędzy konkurencyjnymi platformami serwerów aplikacyjnych IBM WebSphere i BEA WebLogic Server.

Specyfikacje te mają uprościć zadanie budowania komponentów serwerów aplikacyjnych, takich jak serwlety i Enterprise JavaBeans, a także ułatwić uruchamianie aplikacji na serwerach obu firm obsługujących J2EE (Java 2 Platform Enterprise Edition).

W opinii specjalistów platforma Javy ma bardzo duże możliwości, ale jest także dość złożona i wymaga sporego doświadczenia od programistów. Trzy nowe specyfikacje mają zapewnić podstawowe narzędzia ułatwiające projektantom korporacyjnym budowanie aplikacji w Javie.

Zobacz również:

  • Innowacyjny IT service desk

IBM i BEA są dominującymi dostawcami serwerów aplikacyjnych – wg Gartnera należy do nich 66 proc. rynku. Fakt, że dwóch liderów ma zamiar wspólnie opracowywać specyfikacje, to wiadomość dobra dla użytkowników. Będą mieć oni bowiem większą elastyczność w wyborze platformy aplikacyjnej.

Wspólnie mają być opracowywane następujące specyfikacje:

* Service Data Objects, zawierająca spójne dla aplikacji środki służące do wyciągania danych z heterogenicznych źródeł danych, obejmujących relacyjne bazy danych, źródła danych XML, Web services i systemy informacyjne przedsiębiorstw

* Work Manager for Application Servers, zapewniająca aplikacjom J2EE metodę harmonogramowania elementów wykonywanych współbieżnie.

* Timer for Application Servers, zapewniająca dla aplikacji J2EE metodę harmonogramowania i odbioru powiadomień czasowych.

IBM I BEA planują implementację tych specyfikacji na swoich platformach – WebSphere i WebLogic – w ciągu roku. Planują także przedłożenie specyfikacji w organizacji standaryzacyjnej założonej przez Suna - JPC (Java Community Process).

Obie firmy wybrały metodę pierwszego opracowania specyfikacji poza organizacją standaryzacyjną w nadzieje przyspieszenie procesu standaryzacji.

Proces tworzenia standardów przez komitety standaryzacyjne jest powolny i często motywowany politycznie. Zdobywanie poparcia dla specyfikacji przyspiesza proces standaryzacji, ale nie jest to metoda na JPC, ponieważ reprezentuje ona tradycyjną szkolę standaryzacji i w rezultacie tempo udoskonaleń w Javie jest niewielkie.

IBM również w przeszłości łączył się ze swoimi rywalami w przedsięwzięciach projektowania standardów, w najszerszym zakresie współpracując z Microsoftem przy standardach Web services, takich jak Simple Object Standard Protocol, Web Description Language i Business Process Execution Language for Web Services.

Jak na razie konkurenci w obszarze serwerów aplikacyjnych – Sun i Oracle – nie złożyli deklaracji wspierania proponowanych standardów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200