Standaryzacja internetu rzeczy

Grupa robocza IEEE P2413 ma opracować standardy dotyczące środowiska sieci IoT.

Głównym celem grupy roboczej P2413 powołanej przez organizację IEEE jest doprowadzenie to tego, aby rozwiązania IoT, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, opracowywane przez różnych producentów były ze sobą zgodne, bo brak standardów IoT to obecnie coraz bardziej zauważalny problem.

Grupa zaczęła pracować już w lipcu 2014 roku i ma przed sobą bardzo trudne zadanie, bo internet rzeczy ma połączyć właściwie wszystkie urządzenia elektroniczne pracujące na świecie instalowane w domach i firmach.

Zobacz również:

  • Niespodzianka! Metaverse może być świetną wiadomością dla firm korzystających z usług brzegowych
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • ONZ zajmie się sztuczną inteligencją

Szczególnie ważne jest opracowanie standardów, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa, bo w sieci IoT instalowane są bardzo różne urządzenia odczytujące i automatycznie przetwarzające dane pomiarowe. W efekcie prywatne domy i firmy będą mogły być monitorowane przez różne instytucje i trudno wykluczyć, że zaczną się nimi interesować również cyberprzestępcy.

Gartner szacuje, że w 2020 roku na świecie pracować będzie co najmniej 26 mld różnego rodzaju urządzeń IoT. Wszystkie będą podłączone do sieci, a generowane dane w większości przypadków będą musiały być analizowane online. Dlatego też bezpieczeństwo urządzeń IoT to problem o dużej skali.

Standardami związanymi z IoT zajmuje się obecnie, nie licząc IEEE, aż siedem różnych organizacji. Można tu wymienić Industrial Internet Consortium (urządzenia przemysłowe), AllJoyn (systemy domowe), ETSI (European Telecommunications Standards Institute), ISO (International Organization for Standardization) lub oneM2M (grupa zajmująca się protokołami komunikacyjnymi obsługującymi połączenia machine-to-machine). Ale IEEE jest dobrze znaną, międzynarodową organizacją, która ma doświadczenie w opracowywaniu standardów i jej specyfikacje mają znacznie większe szanse na masową akceptację i popularyzację.

IEEE zapowiada jednocześnie, że będzie ściśle współpracować i koordynować wyniki prac innych organizacji tak, aby doprowadzić do sytuacji by w środowisku IoT obowiązywały równie jasne ustalenia techniczne, jak np. w wypadku standardów sieci Ethernet.

Grupa robocza P2413 zapowiada, że opracuje zestaw modułów i interfejsów, które zostaną tak zaprojektowane, że będą w stanie obsługiwać urządzenia IoT stosowane w różnych sektorach gospodarki. Urządzenia te, niezależnie od tego jakie platformy sprzętowe czy programistyczne je obsługują, będą generować dane mające jednolitą i spójną strukturę, zrozumiałą dla każdego węzła sieci IoT.

W skład P2413 wchodzą przedstawiciele 23 organizacji i firm produkujących rozwiązania IT, w tym Cisco, Huawei Technologies, General Electric, Oracle, Qualcomm i ZigBee Alliance. Pierwsze propozycje specyfikacji IoT mają się pojawić w 2016 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200