Standardowy interfejs magistrali Ethernet

Pakiety krążą po sieciach komputerowych z coraz większą szybkością, dlatego też urządzenia sieciowe muszą dysponować coraz wydajniejszymi płytami interfejsu magistrali Ethernet, które powinny być ze sobą zgodne. Trwają już prace na standardem, który zapewni kompatybilność takich rozwiązań.

Organizacja IEEE powołała do życia grupę roboczą 802.3ap, która podjęła trud opracowania standardu definiującego warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać płyty interfejsu magistrali Ethernet (backplane) 1 i 10 Gb/s instalowane w urządzeniach sieciowych.

Producenci stosują obecnie w tym obszarze firmowe rozwiązania. Standard 802.3ap spowoduje, że płyty interfejsu magistrali Ethernet będą ze sobą zgodne. Grupa robocza 802.3ap Task Force opracowała już wstępną propozycję standardu (opisującego warstwę fizyczną płyt) i zapowiada, że wersję finalną zaprezentuje pod koniec br. Użytkownicy będą np. wtedy mogli instalować w tym samym chassis serwery kasetowe produkowane przez różnych dostawców, co obecnie nie jest możliwe.

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

802.3ap Task Force pracuje nad specyfikacjami opisującymi warstwy fizyczne płyt opartych na okablowaniu miedzianym, które są zagnieżdżane w produktach sieciowych.

W przypadku płyty Ethernet 10 Gb/s IEEE przygotowuje dwie wersje specyfikacji: jedna jest oparta na architekturze równoległej, a druga na szeregowej. W przypadku architektury równoległej sygnał 10 Gb/s jest obsługiwany przez cztery tory, każdy o przepustowości 3,125 Gb/s. W przypadku architektury szeregowej jest to jeden tor 10 Gb/s.

Specyfikacja 802.3ap zachowuje podstawowe zasady obowiązujące w sieciach Ethernet 802.3, takie jak format ramki, interfejs MAC czy maksymalna i minimalna długość ramki. Dlatego standard 802.3ap będzie w pełni zgodny z innymi technologiami stosowanymi w tym środowisku, takimi jak 802.1D (protokół Spanning Tree) oraz 802.1Q (wirtualne sieci LAN).

Istotnym elementem standardu 802.3ap będą układy pozwalające kontrolować płytę interfejsu i zarządzać nią. Dzięki nim administrator będzie w stanie stwierdzić, czy w przypadku ustawicznego gubienia pakietów winę za to ponosi interfejs sieciowy przełącznika czy też płyta interfejsu magistrali Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200