Standard dla zarządzania drukarkami sieciowymi

Printer Working Group - specjalnie powołana grupa robocza, tworzy na zamówienie przemysłu standard dla drukarek sieciowych. Ułatwi on życie zarówno użytkownikom sieci, jak i administratorom.

Printer Working Group - specjalnie powołana grupa robocza, tworzy na zamówienie przemysłu standard dla drukarek sieciowych. Ułatwi on życie zarówno użytkownikom sieci, jak i administratorom.

W roku 1992 51% sprzedanych na terenie USA drukarek laserowych zostało zainstalowanych w sieciach. Według prognoz, w 1998 r. procent ten wzrośnie do 70. Uniwersalność drukarek przyszłych generacji i wyposażenie ich w funkcje obsługi wspólnych zasobów sieciowych, wpłyną zapewne na zwiększenie tego trendu.

W wielu przypadkach drukarka kupowana jest jako dodatek do istniejącego już systemu. O wyborze decyduje jej funkcjonalność i koszty eksploatacji, rzadziej argumenty związane z zarządzaniem sieci. Tym niemniej, jak się ocenia, 25% problemów związanych z używaniem Microsoft Windows w sieciach jest związanych z drukowaniem. Ogółem uważa się, że problemy tego typu dotyczą aż 60% wszystkich rodzajów oprogramowania.

Strategiczne decyzje

Podjęcie jakiejkolwiek istotnej decyzji dotyczącej standardu drukarek jest wyjątkowo trudne. Należy wziąć pod uwagę: łatwość instalacji oprogramowania, podatność drukarki na narzędzia służące zarządzaniu siecią, łatwość obsługi przez końcowego użytkownika, optymalizację obsługi wydruków (z punktu widzenia sieci i drukarki) i użyteczność dla całej grupy roboczej.

Najbardziej widocznymi elementami wpływającymi na wybór odpowiedniego modelu są niewątpliwie cena i koszt eksploatacji. Również inne cechy, dość trudne do wyrażenia liczbami, odgrywają niezmiernie istotną rolę przy zastosowaniach sieciowych:

*Jakość wydruku. Każdy użytkownik wymaga, aby była jak najlepsza (nie biorąc pod uwagę, że np. toner się kończy).

*Zdolność podporządkowywania się systemom zarządzającym siecią. Drukarki należą do dzielonych zasobów sieci. Są zlokalizowane w różnych jej miejscach. Ich problemy powinny być rozwiązywane zdalnie, bez konieczności manualnych czynności.

*Zgodność ze standardami - jest często postrzegana jako komunał. Tym niemniej spróbujmy sobie wyobrazić drukarki różnych producentów, które niejednakowo reagują na nowo zakupioną aplikację.

*Optymalizacja drukarki i zasobów sieci. W tym zakresie trudno osiągnąć złoty środek. Gdy wzrasta obciążenie drukarki, to wydajność sieci może zmaleć. Należy dążyć, aby drukarki były maksymalnie wykorzystane bez zbytniego zwiększania ruchu w sieci.

Standardy są ważne

Potrzebne są dwa standardy. Jeden dla drukarek połączonych bezpośrednio do sieci i drugi dla drukarek współpracujących z komputerami osobistymi. Jeśli chodzi o podłączenie bezpośrednie to standaryzacji powinny ulec trzy elementy: komunikacja w obydwu kierunkach, protokół zarządzania oraz wspólny zestaw elementów informujących o stanie urządzenia.

Pierwszy z elementów jest w sposób oczywisty niezbędny. Dotychczas komunikacja odbywała się zazwyczaj w standardzie Ethernet bądź Token Ring. Drugi element zapewnia zarządzanie i kontrolę między drukarką, stacją roboczą użytkownika i administratorem sieci. Zazwyczaj używa się protokołu SNMP, zaś zarządzaniem i administracją sterują takie aplikacje jak: SunNet Manager, IBM NetView bądź HP Open View. Pozwalają one na monitorowanie sieci, określanie statusu jej urządzeń, zdalną kontrolę niektórych funkcji, a także na rozwiązywanie problemów związanych z awariami. Trzeci standard - zestaw elementów informujących o stanie urządzenia - umożliwia stosowanie typowych narzędzi zarządzających. Zestaw ten zlokalizowany jest w bazie MIB (współpracującej z platformą zarządzającą siecią), która zawiera także standardowy zestaw komend drukarki. Aby wszystkie drukarki zachowywały się tak samo - potrzebna jest standardowa baza MIB.

Wspomniana na wstępie Printer Working Group składa się m. in. z przedstawicieli Adobe, DEC, Hewlett-Packard, Intel, Lexmark, Pennant, QMS, Tektronix, Texas Instruments i Xerox. Jednym z celów grupy jest właśnie uzgodnienie wspólnego standardu bazy MIB. Wprowadzenie go w życie powinno rozwiązać większość problemów związanych z zarządzaniem drukarkami sieciowymi.

Optymalizacja zasobów

Karty sieciowe mogą przeobrażać zwykłą drukarkę w drukarkę gotową do bezpośredniej współpracy z siecią. Wszystkie inne metody udostępnienia drukarki są wolniejsze. Współpraca poprzez port Centronix w komputerze osobistym, powoduje zwolnienie transmisji do 10-30 kb/s, co jest prędkością znacznie mniejszą od typowej dla sieci (a także mniejszą od prędkości drukowania większości drukarek). Bezpośrednie podłączenie drukarki likwiduje to wąskie gardło. Wydruk może odbywać się nawet piętnastokrotnie szybciej. Szczególnie groźnymi wydrukami, jeśli chodzi o niebezpieczeństwo występowania zatorów, są pliki graficzne. Użycie drukarki o bezpośrednim dostępie do sieci, może być w takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Drukarka wyposażona w kartę sieciową jest urządzeniem elastycznym w sensie wyboru miejsca jej instalacji. Stanowiąc samodzielny węzeł może być instalowana w każdym miejscu sieci. Bezpośrednie podłączenie zwiększa także bezpieczeństwo serwera (poprzez zmniejszenie przepływającego przezeń strumienia danych). Innymi korzyściami są odciążenie procesora serwera plików od czynności związanych z obsługą wydruku oraz zwolnienie portu. W zasadzie każdy odnosi korzyści.

W środowisku sieciowym kontrola jego zarządzaniem ma kapitalne znaczenie. Dostarcza wiadomości o stanie i konfiguracji sieci, jej dostępnych zasobach, umożliwia planowanie. Z tego punktu widzenia, im więcej informacji może udzielić drukarka - tym lepiej. Oczywiście, zależy to też od sprawności oprogramowania, ale jedno jest pewne - drukarka wyposażona w kartę sieciową i pracująca jako węzeł sieci oferuje najwięcej informacji. Można ją też zdalnie rekonfigurować i diagnozować.

Przyjęcie jednorodnego standardu oraz strategii na przyszłość pozwoli na uniezależnienie działania aplikacji od rodzaju użytej drukarki. Wydruki przestaną być zmorą administratorów sieci i jej użytkowników. Obniżą się także koszty serwisu i szkolenia, zaś użycie kilku narzędzi do zarządzania drukarkami różnych producentów ułatwi pracę wszystkim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200