Standard agregowania linii DSL

Organ normalizacyjny ITU zaaprobował nową rekomendację standardu G.bond (seria ITU-T G.988), zezwalającego na agregowanie wielu miedzianych linii xDSL w jedno łącze o podwyższonej przepływności. Według tego standardu można łączyć logicznie od 2 do 32 pojedynczych linii telefonicznych klasy xDSL w jeden kanał szerokopasmowy, w którym można świadczyć usługi dostępowe wymagające szerokiego pasma przenoszenia nawet do odległych od centrali użytkowników.

Nowa specyfikacja ITU-T G.988 umożliwia operatorom telekomunikacyjnym szybki transport danych oraz wdrażanie szerokopasmowych usług klasy Triple Play (głos, dane, obraz) przez dwie lub więcej miedziane linie telefoniczne o słabej kondycji transportowej, bądź przekazywanie z pełną szybkością informacji użytkownikom znajdującym się daleko od centrali końcowej. Metoda agregowania linii xDSL (bonding) stanowi antidotum na pogarszanie się parametrów transmisyjnych łączy szerokopasmowych - w miarę zwiększania się odległości między użytkownikiem końcowym, a urządzeniem multipleksującym DSLAM znajdującym się w centrali telefonicznej.

Korzystając z funkcji agregowanie linii wg standardu G.bond można dowolnie pomnażać przepływność łączy telefonicznych (maksymalnie do 32 linii) zwłaszcza tam, gdzie już istnieją nie w pełni wykorzystane kable telefoniczne, a instalacja od podstaw nowego traktu światłowodowego jest ekonomicznie niezasadna. Szybkość tak uzyskanego kanału transportowego zależy od liczby łączonych linii. Dwie zagregowane linie telefoniczne pozwalają dwukrotnie podwyższyć przepływność kanału xDSL w obydwu kierunkach przenoszenia (zarówno w górę i w dół), przy czym samo logiczne integrowanie linii nie zależy od przyjętej technologii transportowej xDSL (ADSL, VDSL, inne).

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

W specyfikacji G.bond określono trzy różne typy agregowania linii telefonicznych do oferowania usług strumieniowych: w klasycznej technologii ethernetowej, dla aplikacji ATM oraz do integrowania tradycyjnych usług TDM. Istotnym elementem opisanym w standardzie jest możliwość reinstalacji linii kanału szerokopasmowego (przydzielanie nowych linii lub przywracanie stanu), którą można dokonywać zdalnie - bez interwencji człowieka. Maksymalne opóźnienie wnoszone podczas reinstalacji nie może przekraczać 2 ms.

Specyfikacja G.998.1 opisuje sposób łączenia szerokopasmowych linii cyfrowych xDSL w środowisku sieciowym ATM, specyfikacja G.998.2 odnosi się do agregowania łączy xDSL w transporcie ethernetowym (IEEE 802.3ah-2004), natomiast za pośrednictwem wytycznych G.998.3 można łączyć aplikacje xDSL w technologii TDIM (Time Division Inverse Multiplexing) - podobne do funkcji "odwrotnego multipleksera" używanego w telekomunikacji. Ostatnia specyfikacja umożliwia przeszukiwanie wolnych par przewodów w kablu (handshake), negocjowanie parametrów transmisji oraz automatyczne organizowanie połączeń (setup).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200