Standard Plug & Display

Nowy standard VESA P&D ułatwia podłączanie monitorów i obniża koszt interfejsów

Nowy standard VESA P&D ułatwia podłączanie monitorów i obniża koszt interfejsów

Ogłoszony w lipcu br. standard VESA P&D (Plug and Display - włącz i wyświetlaj) ma umożliwić dołączanie zgodnych z nim monitorów do komputerów bez konieczności wyłączania systemu i jego rekonfiguracji. Standard przewiduje też stosowanie nowego, uniwersalnego złącza, które pozwala na współpracę komputera z dowolnym rodzajem monitora analogowego lub cyfrowego - typu CRT lub wyświetlacza LCD.

Ian Miller z IBM, przewodniczący komitetu VESA P&D, zapewnia, że nowa technologia pozwoli obniżyć cenę monitorów poprzez zmniejszenie liczby układów elektronicznych montowanych w produktach nowej generacji. Dzięki zastosowaniu cyfrowego interfejsu, który zastąpi przestarzały, analogowy interfejs VGA, w nie trzeba będzie stosować konwerterów analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych, które są obecnie integralną częścią układów sprzęgających komputer PC z monitorem. Niezależnie też od tego, czy do komputera PC podłączany jest monitor CRT, czy wyświetlacz LCD, oba urządzenia są sprzęgane przez ten sam układ. Dlatego też standard VESA P&D powinien przyczynić się do obniżki cen interfejsów instalowanych w wyświetlaczach LCD i zachęcić użytkowników do korzystania z usług tego rodzaju monitorów.

Standard P&D jest wspierany przez firmy: Hewlett-Packard, IBM i Panasonic, a także Molex (producent złączy do monitorów) oraz Silicon Image, która opracowała technologię PanelLink, będącą podstawą dla standardu VESA. Lista ta jest krótka, ale Ian Miller sądzi, że wkrótce do grupy firm wspierających VESA P&D dołączy większość producentów sprzętu komputerowego i monitorów.

Obecnie nie ma jeszcze oficjalnych zapowiedzi, kiedy na rynku pojawi się sprzęt zgodny z nowym standardem. Można jednak oczekiwać, że nastąpi to w połowie 1998 r.


TOP 200