Standard A, B a może G?

Rosnąca liczba standardów sieci bezprzewodowych utrudnia wybór rozwiązania.

Rosnąca liczba standardów sieci bezprzewodowych utrudnia wybór rozwiązania.

Na rynku polskim pojawiły się pierwsze urządzenia obsługujące sieci bezprzewodowe 802.11g firm Linksys i Apple. W kwietniu br. taki sprzęt ma się znaleźć w ofercie D-Link, a być może również innych firm, np. Proxim, które już zaprezentowały tego typu urządzenia w USA. W efekcie potencjalni użytkownicy sieci bezprzewodowych staną przed wyborem jednego z trzech standardów 802.11b, 11g lub 11a lub systemu mieszanego (są już dostępne stacje dostępowe 802.11a/b).

Od standardu do standardu

IEEE 802.11b jest standardem najstarszym, a oferta sprzętu i liczba producentów są zdecydowanie największe. Względnie nowy jest standard IEEE 802.11a. Certyfikaty zgodności są wydawane dopiero od lutego br. Ceny sprzętu są jednak wyższe, a wybór znacznie mniejszy.

Ostateczna specyfikacja 802.11g zostanie opublikowana dopiero latem 2003 r. Obecnie wprowadzane urządzenia zbudowano z wykorzystaniem specyfikacji wstępnej. Największe zalety 11g to przepustowość 54 Mb/s (taka jak w 11a), urządzenia 11g powinny bez problemu obsługiwać 11b (również w systemach mieszanych).

Wady dziedziczne

Wybrane zestawy bezprzewodowe dostępne na rynku polskim

Wybrane zestawy bezprzewodowe dostępne na rynku polskim

Standard 802.11g "dziedziczy" niektóre wady 802.11b, np. słabą odporność na zakłócenia. Pracuje bowiem w paśmie 2,4 GHz, bardziej narażonym na interferencje ze strony innych urządzeń. Testy pierwszych modeli kart i stacji 802.11g wprowadzonych przez Linksys i D-Link, przeprowadzone w laboratoriach amerykańskiego tygodnika InfoWorld, wykazały problemy z łącznością z kartami 11b pochodzącymi od innych producentów. Okazało się, że w przypadku jednoczesnej komunikacji z kartami 11g i 11b szybkość transmisji z reguły spada do 5 Mb/s, co stawia pod znakiem zapytania sens implementacji 11g.

Zdaniem specjalistów są to znane problemy, które powinny znaleźć rozwiązanie w ostatecznej specyfikacji standardu. W systemach złożonych wyłącznie z urządzeń 11g szybkość transmisji w praktyce osiąga poziom 20 Gb/s. Należy podkreślić, że nominalna wydajność 11 Mb/s (11b) lub 54 Mb/s (11a, 11g) to wartości maksymalne, a rzeczywista przepustowość sieci jest ok. dwukrotnie mniejsza.


TOP 200