Standard 802.20 - nowe otwarcie

Ruszyły ponownie prace nad standardem 802.20. Jest to technologia bezprzewodowej transmisji danych, która może w przyszłości rywalizować ze zdobywającą obecnie coraz więcej zwolenników technologią WiMAX.

Grupa robocza IEEE 802.20 zawiesiła swoją działalność w czerwcu br., co było spowodowane różnymi problemami organizacyjnymi i technicznymi. Padły wtedy oskarżenia o to, że firma Qualcomm wywiera w niedozwolony sposób nacisk na IEEE, chcąc przeforsować swoją koncepcję standardu (Qualcomm miał forsować koncepcję, aby standard 802.20 oprzeć na technologii Flash-OFDM, której twórcą jest firma Flarion Technologies).

Obecnie grupa przechodzi reorganizację i wszystko wskazuje na to, że podejmie ponownie prace na standardem po ukonstytuowaniu się, co ma nastąpić 12 listopada.

Zobacz również:

Grupa 802.20 wyodrębniła się swego czasu z grupy pracującej nad standardem 802.16 (WiMAX). Główna różnicy między oboma standardami dotyczy tego, że standard 802.16 koncentruje się na szybkości transmitowania danych, a 802.20 przywiązuje większą wagę do kwestii zapewnienia dostępu do sieci mobilnym użytkownikom (poruszającym się np. pociągiem czy samochodem z szybkością do 120 kilometrów na godzinę, gwarantując im szybkość transmitowania danych rzędu 1,5 Mb/s).

Standard 802.20 będzie musiał w przyszłości stawić czoła nowym technologiom komórkowym, takim jak np. HSDPA (High Downlink Packet Access).


TOP 200