Standard 802.16m - kolejna wersja sieci WiMAX

IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) zapowiada, że w drugie połowie br. ratyfikuje standard 802.16m, znany również pod nazwą WiMAX 2. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2011 r. będą prowadzone testy sieci WiMAX 2, a pierwsze produkty pracujące zgodnie z tym standardem pojawią się na rynku na przełomie lat 2011/2012.

Standard 802.16m - kolejna wersja sieci WiMAX
Wiadomo już, że WiMAX 2 będzie zgodny ze standardem 802.16e i będzie oferować większe przepustowości. Mówi się, że użytkownicy korzystający z usług sieci WiMAX 2 będą mogli pobierać dane z szybkością 120 Mb/s (a wysyłać do stacji bazowej z szybkością 60 Mb/s). Będzie to możliwe głównie dzięki technologii "multi-channel" oraz stosowaniu anten MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) typu 4x2.

Sieć WiMAX 2 można porównać do dwudziestopasmowej autostrady. W praktyce będą to np. dwie dziesięciopasmowe autostrady lub cztery pięciopasmowe autostrady. Tak właśnie pracuje technologia wielokanałowości. W sieciach WiMAX 2 dane będą przesyłane przez kanały o szerokości 20 MHz.

Zobacz również:

  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE

Jeśli chodzi o zasięg, to sieci WiMAX 2 zachowują się podobnie jak stosowane obecnie rozwiązania WiMAX, czyli jeden punkt dostępowy pokrywa powierzchnię o obszarze ok. 70 kilometrów kwadratowych.

Standard 802.16m - kolejna wersja sieci WiMAX
Jak przewiduje Forbes Custom, w 2014 r. na świecie będzie pracować ponad 150 mln mobilnych połączeń WiMAX (patrz rysunek).

Czytaj również "WiMAX nie poddaje się".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200