Standard 802.11n draft 2.0 zaakceptowany

IEEE 802.11n Working Group zaaprobowała w tym tygodniu (na plenarnym zebraniu w Orlando; USA) wersję draft 2.0 standardu, co stwarza nadzieję na to, że producenci przyspieszą prace nad bezprzewodowymi produktami WLAN pracującymi z szybkością ponad 100 Mb/s.

Za wersją draft 2.0 standardu 802.11n głosowało 83% członków grupy roboczej (wymagana większość wynosi 75%). Wyniki głosowania (231 głosów za, 46 przeciw, przy 8 wstrzymujących się) są znaczącą wskazówką dla producentów bezprzewodowych kart sieciowych i punktów dostępowych 802.11n, że do oferowanych przez nich w tym roku rozwiązań nie trzeba będzie wprowadzać znaczących zmian, po końcowym zaaprobowaniu standardu, co nastąpi prawdopodobnie w drugiej połowie 2008 r.

U podstaw standardu 802.11n leży technologia o nazwie MIMO (Multiple Input Multiple Output). MIMO pobiera strumień danych, dzieli go na kilka niezależnych od siebie strumieni, transmitując je następnie w eter przez dwie albo cztery anteny (dane są wtedy przesyłane przez wiele równoległych ścieżek)). Dane są przetwarzane w podobny sposób (tylko w odwrotnym kierunku) przez stację odbierającą. To właśnie głównie dzięki technologii MIMO połączenia 802.11n mogą przesyłać dane z szybkością dochodzącą nawet do 200 Mb/s.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200