Stanąć na dużym biurku

Microsoft zapowiada użytkownikom systemu operacyjnego Windows 3.x łatwą migrację do NT Workstation 5.0.

Microsoft zapowiada użytkownikom systemu operacyjnego Windows 3.x łatwą migrację do NT Workstation 5.0.

W odpowiedzi na żądania użytkowników rynku korporacyjnego, przedstawiciele Microsoftu ogłosili, że możliwe będzie proste uaktualnienie systemu operacyjnego Windows 3.x do Windows NT Workstation 5.0, z chwilą gdy ostatni produkt znajdzie się w sprzedaży. Według amerykańskich źródeł, obecnie ponad 60% systemów zainstalowanych w średnich i dużych firmach stanowią 16-bitowe wersje Windows. Umożliwiając ich użytkownikom prostą migrację do Windows NT Workstation 5.0, Microsoft ułatwia sobie osiągnięcie dawno zamierzonego celu – ustanowienia Windows NT podstawowym systemem, zarówno dla serwerów, jak i stacji klienckich na rynku korporacyjnym.

Nie tylko system

Według zapowiedzi przedstawicieli Microsoftu, migracja z Windows 3.x do NT 5.0 będzie wyglądała tak samo jak na NT 4.0. System będzie zachowywać wszystkie grupy aplikacji, konfigurację profili użytkowników, a także wykorzystywane aplikacje. Firma przestrzega jednak, że jest bardzo prawdopodobne, iż stosowane dotąd aplikacje nie będą pracowały poprawnie pod kontrolą Windows NT 5.0. Wynika to z wewnętrznych różnic między systemami 16- i 32-bitowymi. Dlatego Microsoft zaleca, aby przed dokonaniem uaktualnienia do systemu 32-bitowego, administratorzy przeprowadzili dokładne testy zgodności stosowanych programów.

Jednak uaktualnienie systemu z 16-bitowego do 32-bitowego ma także inny, poza programowym, aspekt. Zarówno Windows 95, jak i NT 4.0 mają większe wymagania w stosunku do konfiguracji komputera, na którym są uruchamiane, niż stare Windows 3.x. Windows 95 wymaga co najmniej 8 MB RAM, a NT Workstation 12 MB RAM, co nie oznacza wcale, że jest to konfiguracja zadowalająca użytkowników. Prawdopodobnie NT 5.0 potrzebować będzie co najmniej 32 MB, aby pracować „w przyzwoitym” tempie. Do udanej migracji nie wystarczy więc dokonać uaktualnienia systemu, lecz przede wszystkim należy odrestaurować wykorzystywane komputery. W wielu przypadkach oznacza to po prostu wymianę komputera. Gdy w grę wchodzi kilkaset stacji klienckich, wydatek jest więc niemały.

Nie tylko NT

Jest prawdopodobne, że niektórzy użytkownicy chcieliby zamiast NT 5.0 wybrać Windows 98, który ma mniejsze wymagania sprzętowe. Niestety, Microsoft nie przewidział pierwotnie w swoich planach możliwości migracji ze starych „okienek” do Windows 98. Toteż wersja oferująca taką możliwość trafi na rynek dopiero w trzy miesiące później niż standardowa wersja Windows 98, która zapowiadana jest na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Windows NT 5.0 nie ma jeszcze oficjalnie ustalonej daty premiery. Wstępne zapowiedzi przewidują, że ostateczna wersja tego systemu pojawi się na rynku w drugiej połowie 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200