Stan i perspektywy web services

IBM i Microsoft są bardzo aktywnymi uczestnikami wielu organizacji standaryzacyjnych zajmujących się web services i zachodzi obawa, że kontrolują zbyt wiele. Z drugiej jednak strony zapewniają istotny wkład w rozwój tej technologii i współpracują z innymi firmami, m.in. VeriSign (projekt WS-Secirity), z BEA Systems (przepływ procesów biznesowych) i Tibco i BEA (niezawodny messaging).

Tak naprawdę głównym problemem wydaje się prawo do własności intelektualnej. Obie firmy nadal rezerwują je sobie w wielu własnych opracowaniach. Ma to im zapewnić zdecydowanie większą kontrolę nad rozwojem technologii w dłuższym okresie.

IBM oferuje swój wkład do WS-Security jako wolny od tantiem, Microsoft deklaruje to samo. Ale już w przypadku BPELA4WS i gwarantowanego messagingu sprawa nie będzie rozstrzygnięta, dopóki propozycje te nie zostaną przedłożone ciału standaryzacyjnemu.

Niektóre źródła w OASIS podają, że Microsoft nie włączył się do wspólnych prac nad niezawodnym messagingiem, ponieważ obawia się oficjalnego stanowiska komitetu technicznego WS-RM OASIS w kwestii praw do własności intelektualnej (IPR - Intelectual Property Rights). Te same źródła podają, że IBM zgadza się z tym stanowiskiem.

Przedstawiciele WS-RM mają nadzieje, że IBM i Microsoft niebawem dołączą do tego komitetu, by zagwarantować sobie, że ich rozwiązania przenikną do finalnej specyfikacji przygotowywanej przez komitet, spodziewanej we wrześniu.

Poszerzanie zakresu prac nad web services w OASIS

Organizacja standaryzacyjna pracująca nad specyfikacją zarządzania usługami webowymi doszła do wniosku, że jej dotychczasowy zakres prac nie jest wystarczający i konieczne jest przegrupowanie oraz ponowne zdefiniowanie celów. OASIS (Organizations for Advanced of Structural Information Standards) rozwiązała komitet (Management Protocol Technical Committee), który latem ub.r. rozpoczął pracę nad protokołem do zarządzania web services, i powołała nowy: Web Services Distributed Management (WSDM) Technical Committee.

Nowy komitet ma kontynuować projektowanie specyfikacji opisującej, jak implementować zarządzanie przy użyciu web services i jednocześnie rozszerzyć zakres prac dotyczących specyfikacji opisującej zarządzanie usługami webowymi.

Grupa OASIS będzie inkorporować również związane z zarządzaniem prace, wykonane przez Web Services Architecture Working Group W3C, DTMF (Distributed Management Task Force) i Global Grid Forum.

OASIS pracuje także nad specyfikacją ochronną dla web services. Działania te mają współgrać z wysiłkami zmierzającymi do standaryzacji zarządzania. Nowy komitet techniczny ma zdefiniować model zarządzania oparty na CIM (Common Information Model) z DTMF. Grupa OASIS będzie także korzystać z wyników prac prowadzonych przez Management Task Force W3C nad Web Services Management Architecture, będących próbą zdefiniowania, które komponenty architektury web services muszą być zarządzane, i jaki typ informacji zarządzającej musi zapewnić każdy komponent.

Członkowie tej grupy mają także obserwować prace Global Grid Forum, które analizuje sposoby zarządzania rozproszonymi środowiskami przetwarzania, m.in. przez rozszerzenie specyfikacji Web Services Description Language (WSDL). WSDL definiuje charakterystyki web services i zakres ich funkcji.

Kooperacja między organizacjami standaryzacyjnymi jest sprawą kluczową, ale ważne też będzie odpowiednie upowszechnienie (co jest piętą achillesową wszystkich standardów zarządzania).

Pierwsi członkowie OASIS Web Services Distributed Management Technical Committee to m.in. BMC Software, Computer Associates, HP, Hitachi, IBM, Novell, Sun.


TOP 200