Stan i perspektywy web services

Sytuacja z choreografią zawartości nie jest lepsza. W środowiskach web services to pojęcie odnosi się do strukturalizowanych, sterowanych przez reguły, przepływów informacji i zadań przez połączenia sieciowe, pomiędzy dwoma lub więcej komponentami aplikacji. W środowiskach opartych na SOAP choreografia sprowadza się do wykonywanych przez brokerskie serwery integracji (a w mniejszym zakresie przez nowe generacje specjalizowanych urządzeń) funkcji ruterów danych aplikacyjnych.

Rutery danych aplikacyjnych, odmiennie niż rutery IP, nie są zazwyczaj tak konfigurowane, by na podstawie globalnej siatki rutingu wyliczały optymalne trasy. Działają one przede wszystkim jako procesory, które przyspieszają lokalny ruting i transformacje wiadomości XML/SOAP. Nadal nie istnieją ich odpowiedniki protokołów OSPF (Open Shortest Path First) czy BGP (Border Gateway Protocol).

W ciągu najbliższych kilku lat tradycyjne rutery sieci IP mogą ewoluować w stronę rutowania zawartości SOAP i funkcji buforowania. Niedawno przemysł IT wykonał pierwszy krok w tym kierunku, opracowując specyfikację WS-Routing, zapewniającą składnię definiowania tras end-to-end dla wiadomości SOAP. Jednak WS-Routing definiuje trasy statyczne, a nie dynamiczne, które są niezbędne do adaptacyjnego zarządzania ruchem w usługach webowych w czasie rzeczywistym.

Web services w Polsce

Podczas zorganizowanego w listopadzie ub.r. przez BEA Systems (we współpracy z HP i Intelem) seminarium "Wszechobecna integracja" przeprowadzono ankietę na temat web services. Wzięło w nim udział ponad 150 osób - menedżerów biznesowych i technicznych oraz projektantów.

Ankieta pokazała, iż 60% respondentów postrzega usługi webowe jako podstawowe rozwiązanie problemów integracyjnych. Za dwie główne korzyści płynące z wykorzystania web services w projektach integracyjnych 73% ankietowanych uważa szybkość i łatwość integrowania aplikacji w przedsiębiorstwach oraz niskie koszty wdrożenia.

Wykazała też, iż 56% firm używa rozwiązań integracyjnych zbudowanych na ich zamówienie, a 17% przedsiębiorstw wykorzystuje usługi sieciowe. Jednakże w ciągu następnych dwóch lat aż 76% firm planuje wykorzystać web services jako podstawę przy budowaniu rozwiązań integracyjnych.

Z kolei 83% respondentów uważa, iż przed integracją aplikacji stoją wyzwania w postaci obniżenia kosztów i ustanowienia odpowiednich standardów. Do końca 2003 r. 23% wszystkich ankietowanych zamierza wydać ponad 25% budżetu przeznaczonego na IT na integrację aplikacji.

Harce wokół standardów

Stan i perspektywy web services

Standaryzacja Web Services

Wraz z olbrzymim wzrostem liczby urządzeń uzyskujących dostęp do Internetu (liczonych dziś w miliardach), a także niskim kosztem dostępu do Internetu web services stają przed dużą szansą rozwoju, jako mechanizmy integracji procesów biznesowych do różnorodnych aplikacji. Usługi webowe powinny być jednak oparte na standardach i pozbawione jakichkolwiek obciążeń tantiemowych, a specyfikacje muszą być konwergentne. Czy tak jednak się stanie?

W dążeniu do zajęcia czołowej pozycji w standaryzacji web services IBM i Microsoft popierają propozycje konkurujące z rozwiązaniami innych firm. Takie działania zwiększają prawdopodobieństwo rozproszenia standardów, pojawi się również nieuchronnie kwestia praw autorskich - obie te sprawy budzą niepokój analityków, ponieważ mogą w ostateczności stworzyć bariery w upowszechnianiu tej technologii.

W marcu IBM i Microsoft wraz z BEA Systems i Tibco udostępniły dwie specyfikacje dotyczące standardów gwarantowanego dostarczania wiadomości.

To już drugi obszar standaryzacji, w którym IBM i Microsoft połączyły siły w celu wprowadzenia protokołu konkurencyjnego do istniejących już propozycji, przed ustanowieniem ciała standaryzacyjnego. Pierwszy to przepływ procesów biznesowych, dla którego wspomniana dwójka proponuje Business Process Execution Language for Web Services (BPEL4WS), konkurujący z opracowaniami konsorcjum W3C, OASIS i BPMI.org.


TOP 200