Stagnacja na rynku serwerów

Gartner donosi, że przychody na światowym rynku serwerów nie zmieniły się przez pierwsze trzy miesiące 2006 r. i wyniosły 12 mld USD. Klienci zakupili w tym okresie większą liczbę serwerów, ale głównie z segmentu tańszych rozwiązań opartych na platformie x86.

Sprzedaż serwerów uniksowych spadła o 5%, za to dostawy serwerów kasetowych wzrosły aż o 46% (liderem na tym rynku jest IBM). Biorąc pod uwagę przychody, IBM zajmuje nadal pierwsze miejsce na rynku serwerów (wyprzedzając HP), jednak przychody tej firmy spadły o 1%. Firma uzyskała słabsze wyniki na rynku serwerów uniksowych, uzyskując za to znaczy wzrost sprzedaży (o 11%) na rynku serwerów x86.

Sun zwiększył swoje przychody pierwszy raz od dwóch lat, głównie dzięki wzrostowi zainteresowania jego serwerami opartymi na układach UltraSparc i Opteron. Z kolei przychody firmy Dell zmalały o 2%. Dell wyprodukował jednak więcej serwerów niż rok temu, bo 431 tysięcy (wzrost o 7%). Biorąc pod uwagę liczbę wyprodukowanych serwerów, pierwsze miejsce zajmuje HP (538 tys.). HP może się pochwalić wzrostem dostaw serwerów Integrity o 30% (ogółem o 8%). IBM wyprodukował 299 tys. serwerów (wzrost o 19%).

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych
  • Jak zabezpieczać systemy OT

Rynkowi serwerów przyjrzeli się także analitycy IDC. Według nich obroty spadły w pierwszym kwartale 2006 r. o 2%, osiągając wartość 12 mld USD. Wciąż dobrze sprzedają się natomiast serwery x86, choć tempo wzrostu przychodów w tym segmencie zmalało z 13% w I kw. ub. r. do 6% w I kw. br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200