Stacjonarnie bez kabli

OSP Polpager rozszerza sieć telefonii radiowej Sferia działającej w technologii CDMA 2000 1x, standardzie telefonii 3G.

OSP Polpager rozszerza sieć telefonii radiowej Sferia działającej w technologii CDMA 2000 1x, standardzie telefonii 3G.

Sieć Sferii - obejmująca zasięgiem Warszawę i okolice - wkrótce zacznie działać w Łodzi. Operator zamierza do końca 2004 r. obsługiwać 50 tys. abonentów. OSP Polpager świadczy usługi z wykorzystaniem technologii CDMA 2000 1x, zatwierdzonej przez International Telecommunication Union jako standard spełniający wymogi telefonii bezprzewodowej trzeciej generacji (3G). Rozwiązanie to pozwala na znaczne zwiększenie pojemności sieci i wdrażanie nowych usług w stosunku do GSM. Poza transmisją głosu w sieci Sferia możliwa jest również pakietowa transmisja danych z prędkością do 115 Kb/s.

Głos i dane

Adam Kuriański - dyrektor Departamentu Technologii i Sieci w OSP Polpager

Adam Kuriański - dyrektor Departamentu Technologii i Sieci w OSP Polpager

Przedstawiciele OSP Polpager określają swoją ofertę jako niszową. Kierują ją przede wszystkim do tych, dla których niedostępna pozostaje tradycyjna telefonia stacjonarna, a telefonia komórkowa jest zbyt droga. Dlatego ofertą Sferii są zainteresowani właściciele lokali, do których z rozmaitych przyczyn nie można - lub operatorowi nie opłaca się - doprowadzić kabla, ale także osoby nie posiadające prawnego tytułu do lokalu, będącego jednym z wymogów posiadania tradycyjnego telefonu. Często zdarza się, że właściciel wynajmowanego mieszkania z obawy przed nadużyciami rezygnuje z posiadania telefonu.

Z usług sieci Sferia abonenci korzystają, podłączając zwykły telefon do terminalu cyfrowego nawiązującego łączność ze stacją bazową. Aktywacja usługi (149 zł) następuje w zależności od sposobu jej nabycia w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Sieć OSP Polpager pozwala na realizowanie wszystkich połączeń telefonicznych - lokalnych, krajowych, międzynarodowych, do sieci telefonii komórkowych, a także na numery z prefiksami 0700 i 0800. Koszt połączenia lokalnego wynosi 26-36 gr. za trzy minuty. Pakiet usług dodatkowych obejmuje identyfikację połączeń, połączenia oczekujące, połączenia trójstronne i przekierowanie rozmów.

Abonenci zyskują również możliwość dostępu do Internetu. "Maksymalna oferowana prędkość wynosi 115 kb/s. Jej faktyczna wartość zależy jednak od poziomu sygnału w danej lokalizacji. Im sygnał słabszy, tym połączenie wolniejsze" - wyjaśnia Adam Kuriański, dyrektor Departamentu Technologii i Sieci w OSP Polpager. Połączenie z Internetem jest realizowane jako pakietowa transmisja danych i może być rozliczane za długość połączenia lub ilość przesłanych informacji.

Niebagatelną zaletą usług Sferii jest możliwość przenoszenia terminalu, np. pomiędzy domem a miejscem pracy. Firma wymaga jednak wcześniej precyzyjnego określenia lokalizacji, w których terminal będzie wykorzystywany. Koszt tego typu usługi wynosi 9 zł miesięcznie.

Baza do wymiany

Do budowy sieci Sferia OSP Polpager tylko w niewielkim stopniu wykorzystał infrastrukturę używaną wcześniej do obsługi pagerów. Choć początkowo urządzenia dostarczała Motorola, to jednak kilka miesięcy temu firma zdecydowała się na zmianę dostawcy na Lucent Technologies. "O wyborze Lucenta zadecydowała przede wszystkim większa przepustowość oferowanych rozwiązań. Przy założonym przez nas stosunku rozmów głosowych do transmisji danych stacja bazowa Lucenta może obsługiwać 855 abonentów. To o 245 abonentów więcej niż oferowały rozwiązania Motoroli" - tłumaczy Adam Kuriański.

Wartość podpisanej niedawno umowy z Lucent Technologies wyniosła kilka milionów dolarów. W jej ramach Lucent dostarczył i zainstalował stacje bazowe CDMA 2000 1X Modular Cell, działające w paśmie 850 MHz, oraz urządzenia Mobile Switching Center zbudowane na bazie centrali 5ESS. Obecnie na terenie Warszawy i jej okolicy (Falenica, Wawer, Karczew, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Pruszków, Ursus-Piastów, Wołomin, Zielonka) firma zainstalowała 21 stacji bazowych.

Sferia na razie nie rozważa możliwości przejścia do kolejnej wersji standardu CDMA EV-DO, który pozwala na oferowanie usług transmisji danych z prędkością 2 Mb/s. Migracja wymagałaby bowiem posiadania czterech lub więcej częstotliwości, na których są realizowane połączenia.

Niemobilna komórka?

Jako doniosła niedawno Rzeczpospolita, usługi świadczone przez OSP Polpager w ramach sieci Sferia wzbudziły niepokój operatorów GSM. Wysłali oni do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty list z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, w której Sferia stała się operatorem sieci telefonii komórkowej 3G bez ponoszenia opłat koncesyjnych. PTK Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel zapłaciły dotychczas za koncesje na UMTS

260 mln euro, a łącznie będą one ich kosztować 650 mln euro. Ich zdaniem sieć Sferia nie jest siecią telefonii stacjonarnej. W takim przypadku musi występować bowiem stałe zakończenie sieci - gniazdko. Pomimo że terminal Sferii ma gniazdko, do którego wpina się telefon, ich zdaniem z pewnością nie jest to stałe zakończenie, ponieważ aparat telefoniczny można przenosić.

Sferia stanowczo zaprzecza, że z ich telefonami można się swobodnie przemieszczać. Przypominają, że terminale (waga ok. 1 kg) wraz z telefonem stacjonarnym nie mogą być porównywane z telefonem komórkowym. Firma żąda od abonentów dokładnego określenia lokalizacji, w której będzie wykorzystywany terminal. Pierwsza lokalizacja jest bezpłatna, za każdą następną trzeba dopłacić. Korzystanie z telefonu w innych miejscach stanowi złamanie regulaminu i prowadzi do rozwiązania umowy. To Ń zdaniem firmy - gwarantuje, że w przypadku usług Sferii mamy do czynienia z usługą stacjonarną, a nie mobilną. Według przedstawicieli OSP Polpager dotąd przypadki naruszenia regulaminu firmy nie miały miejsca.


TOP 200