Stacje bazowe 5G będzie można zasilać drogą bezprzewodową

Dwie firmy (PowerLight Technologies i Ericsson) pracują nad nowatorskim rozwiązaniem, dzięki któremu stacje bazowe 5G będzie można zasilać nie w tradycyjny sposób (czyli za pomocą miedzianego okablowania), ale bezprzewodowo, używając do tego celu lasera.

Grafika: Paul Green/Unsplash

Inżynierowie z firmy Ericsson zademonstrowali już nawet prototypowe rozwiązanie tego typu, wyprodukowane przez PowerLight, wykorzystując w nim swoją stację bazową Streetmacro 6701. Jak głosi komunikat, podczas prób system przesyłał kilkaset watów przez setki metrów, zasilając stację bazową, która zgodnie ze specyfikacją pobiera moc rzędu 300 W.

Oczekuje się, że pierwsze komercyjne rozwiązanie tego typu pojawi się na rynku za dwa lata. Zbudowanie stacji bazowej 5G trwać będzie krócej niż tradycyjnej, gdyż nie trzeba będzie do niej ciągnąć zasilających kabli. System składa się z nadajnika laserowego, który generuje wiązkę podczerwieni i wysyła ją do odbiornika mającego postać fotowoltaicznego ogniwa.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat

Ogniwo przekształca światło w energię elektryczną, którą można natychmiast wykorzystać lub przechowywać. Całości rozwiązania towarzyszy system bezpieczeństwa, który wyłącza laser w ciągu kilku milisekund, jeśli na drodze ścieżki wiązki pojawi się jakiś obcy obiekt. Gdy przerwa trwa dłużej, do akcji wchodzi wbudowany w stację niewielki akumulator.

Jeśli technologia sprawdzi się, będzie ją można stosować w innych obszarach, np. zasilając w ten sposób drony znajdujące się w powietrzu. PowerLight pracuje również nad rozwojem technologii, która ma wykorzystywać kabel światłowodowy jako medium służące do transmitowania laserowej energii. Nowe medium ma tę przewagę nad klasycznym okablowaniem miedzianym, że jest dużo lżejsze i cechuje je nieporównanie większa sprawność energetyczna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200