Stacje NAS, czyli sieciowe gigabajty

A co z obsługą klientów?

Stacje Snap Server, Net Raptor, Instant GigaDrive i NAS Engine 1U mają jedną wspólną cechę: udostępniane przez nie pliki można oglądać używając przeglądarki webowej. Dlatego pracownicy przedsiębiorstwa mogą w prosty sposób współużytkować zasoby tych stacji. Jeśli użytkownikom nie odpowiada takie rozwiązanie, to każda stacja pozwala wyłączyć funkcje webowe.

#A może stacja NAS firmy Axis Communications?# Na rynku polskim można kupić stację NAS firmy Axis. AXIS Communications ma w swojej ofercie stację (jest to wolno stojąca wieża) oznaczoną symbolem StorPoint NAS 100, którą można podłączyć bezpośrednio do sieci Ethernet (10/100Base-T) i w której można zainstalować do 15 dysków twardych SCSI o różnych pojemnościach. Obsługiwane systemy operacyjne (chodzi o klientów) to: DOS, Windows, OS/2, UNIX, Novell. StarPoint NAS 100 można kupić w firmie Softex Data z Warszawy (www.softex.com.pl) Cena modułu do montażu w wieżach HD – 1300 USD plus VAT
Stacje NAS, czyli sieciowe gigabajty

W obsłudze platform klientów innych niż Windows stacja Snap Server nie ma sobie równych: obsługuje użytkowników pracujących pod systemami NetWare, Macintosh i Network File System (NFS). Stacja Instant GigaDrive może też świadczyć swe usługi użytkownikom komputerów Macintosh.

Stacja Net Raptor obsługuje klientów NetWare i FTP, a następna wersja tej stacji będzie też obsługiwać klientów NFS. Stacja NAS Engine 1U jest pod tym względem lepsza, ponieważ obsługuje klientów NFS. Stacje InBusiness Storage Station (Intel) i MaxAttach (Maxtor) mogą obsługiwać wyłącznie klientów sieci Microsoft.

Raporty i alerty

Stacje NAS, czyli sieciowe gigabajty

Punkty przyznane stacjom NAS w poszczególnych kategoriach oceny

Wszystkie stacje (oprócz Snap Server i NAS Engine 1U) można tak skonfigurować, aby wysyłały alerty za pośrednictwem poczty e-mail i zakładały pliki dziennika. Alerty mogą być wysyłane w regularnych odstępach czasu lub tylko wtedy, gdy pojawią się jakieś problemy. Stacje Net Raptor (JES), InBusiness Storage Station (Intel) i MaxAttach (Maxtor) mogą obsługiwać alerty w bardziej wyrafinowany sposób, np. wysyłając tylko ostrzeżenia, tylko informacje o błędach lub wszystkie bez wyjątku komunikaty. Wszystkie pliki dziennika można przeglądać za pomocą przeglądarki webowej, oczywiście pod warunkiem, że użytkownik stacji wie, gdzie taki plik jest przechowywany.

RAID, zapis lustrzany i kopie zapasowe

Stacje NAS, czyli sieciowe gigabajty

Krótka charakterystyka i ocena produktów

Jeśli chodzi o RAID, produkt firmy HP (SureStore) oferuje najlepsze rozwiązania. Stacja obsługuje macierz dyskową RAID 5; jeśli jeden dysk ulegnie uszkodzeniu, stacja będzie nadal pracować i świadczyć swe usługi tak, jakby nic się nie stało. Rozwiązanie to (w połączeniu z zapasowym zasilaczem) powoduje, że pod względem niezawodności pracy z SureStore nie może konkurować żadna inna stacja. Użytkownik stacji NAS Engine 1U może za dodatkową opłatą zamówić kontroler RAID oraz drugi (zapasowy) port Ethernet. Zapasowy port nie wchodzi jednak do akcji automatycznie. Jeśli port podstawowy odmówi posłuszeństwa, użytkownik stacji musi rekonfigurować ją i włączyć ręcznie zapasowy port Ethernet.

Stacje InBusiness Storage Station, MaxAttach i Snap Server mogą zapisywać dane w trybie lustrzanym. Oczywiście, całą pamięć należy wtedy podzielić na dwie części - jeśli jedna część ulegnie uszkodzeniu, zawsze istnieje druga, w której jest przechowywana lustrzana kopia danych. Konfigurowanie takiego trybu pracy stacji jest bardzo proste, ale trzeba to zrobić na samym początku, w momencie instalowania stacji w sieci.

Stacje NAS Engine 1U, InBusiness Storage Station i SureStore oferują mechanizmy tworzenia kopii zapasowych danych. Trzeba w tym momencie wspomnieć, że testowana stacja SureStore była wyposażona w stację pamięci taśmowej DAT (Digital Audio Tape). Program tworzący kopie zapasowe danych i odzyskujący takie dane sprawiał jednak pewne kłopoty. Intel dołącza do swojego produktu oprogramowanie Second Copy 2000 (firmy Centered Systems), które - po uruchomieniu na komputerze PC - tworzy kopie zapasowe plików przechowywanych na dyskach twardych stacji NAS. Jest to ciekawe rozwiązanie, które ma jednak zastosowanie tylko w dwóch przypadkach: gdy komputer PC jest wyposażony w bardzo pojemny dysk twardy lub gdy na dyskach twardych stacji przechowujemy niewielką liczbę plików.

Stacja NAS Engine 1U może też tworzyć kopie zapasowe plików i zapisywać je na taśmę, ale testowane urządzenie nie było wyposażone w stację pamięci taśmowej. Program tworzący kopie zapasowe danych jest tu uruchamiany i obsługiwany z interfejsu webowego, dlatego pracuje nieco ociężale, jeśli porównamy go ze standardowymi programami Windows tego typu.

Rynek produktów NAS rozwija się wyjątkowo dynamicznie, dlatego można się spodziewać, że w najbliższym czasie pojawią się na nim nowe rozwiązania, oferujące jeszcze większe możliwości. Już dzisiaj wiadomo, że Intel zamierza wprowadzić do swojej oferty serwer pamięci masowej NAS oparty na osadzonej w nim technologii NT (13 GB), a firma JES jest w trakcie aktualizowania oprogramowania zarządzającego stacją NAS, która będzie wtedy pracować dużo wydajniej.


TOP 200