Stacja robocza wielkości notebooka

Nie jest to właściwie pierwszy przenośny komputer RISC z systemem Unix, ale z pewnością jest to pierwszy tego typu komputer z procesorem PowerPC i chyba najszybszy. Notebook N40 wyprodukowała firma Tadpole Technology jako jeden z IBM-owskiej serii komputerów systemu RS/6000. Pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego AIX.

Nie jest to właściwie pierwszy przenośny komputer RISC z systemem Unix, ale z pewnością jest to pierwszy tego typu komputer z procesorem PowerPC i chyba najszybszy. Notebook N40 wyprodukowała firma Tadpole Technology jako jeden z IBM-owskiej serii komputerów systemu RS/6000. Pracuje on pod kontrolą systemu operacyjnego AIX.

System operacyjny

Notebook N40 jest dostarczany z zainstalowaną, uproszczoną, opracowana specjalnie dla N40 wersja systemu operacyjnego AIX for N40 w. 1.1. Część kodu potrzebna do obsługi funkcji serwera została wyeliminowana. Ograniczenie systemu operacyjnego do współpracy z 1 lub 2 użytkownikami pozwoliło zredukować wielkość niezbędnej pamięci masowej i operacyjnej. Mimo zastosowania uproszczeń systemu operacyjnego, jest on zgodny ze swym "starszym bratem" AIX w. 3.2.5.

Notebook N40 wyposażono także w oprogramowanie NCE (Nomadic Computing Environment - "Koczownicze Środowisko Przetwarzania"), które umożliwia szybkie zakończenie aktualnej pracy z zapamiętaniem konfiguracji i wątków przetwarzania. Po ponownym uruchomieniu komputera zostają automatycznie otwarte wszystkie aplikacje i dokumenty, z którymi pracowaliśmy przed jego wyłączeniem.

Budowa, standardowe wyposażenie

RS/6000 N40 zawiera procesor PowerPC 601 taktowany zegarem o częstotliwości 50 MHz oraz jest wyposażony w podręczną pamięć o rozmiarach 32 kB. Pamięć RAM (czas dostępu 70 ns) ma standardowo wielkość 16 MB, z możliwością rozszerzenia do 64 MB. Pamięć masowa - wyjmowalny dysk twardy o pojemności 340 MB umożliwia wykorzystywanie notebooka przez wielu użytkowników z zachowaniem poufności indywidualnych danych. N40 ma zainstalowane 2 gniazda PCMCIA typu I/II. Standardowo ma także wbudowane porty SCSI-2, Ethernet i audio. Poza tym wyposażony jest w wewnętrzny fax/modem o szybkości transmisji 14,4 kb/s. Rolę myszki pełni wbudowany TrackPoint II; rozwiązanie stosowane również w ThinkPad. Notebook wyposażono w wewnętrzny mikrofon i głośnik. Maksymalny pobór mocy - 60 W. Dodatkowe gniazda umożliwiają dołączenie zewnętrznej klawiatury, myszki i monitora.

Wyświetlacz

Wyświetlacz, to kolorowa matryca aktywna TFT o przekątnej 9,4" i rozdzielczości 640x480 punktów operująca paletą 256 barw z wirtualną rozdzielczością 1280x1024. Wyświetlacz wyposażono w funkcje przesuwania po ekranie wirtualnym oraz powiększania i pomniejszania pola widzenia (panning i zoom).

Manipulator

W komputerze zastosowano manipulator TrackPoint II, który wykorzystano już w modelu IBM ThinkPad. Jest to niewielki sztyft, umieszczony między klawiszami G,H i B. Centralne usytuowanie na klawiaturze, pozwala na bezkonfliktowe używanie przez prawo- i leworęcznych użytkowników. Nie jest on mocną stroną notebooka, albowiem wymaga dość precyzyjnych ruchów ręki. Posługiwanie się nim nie jest też łatwe podczas podróży, w samochodzie lub pociągu.

Zasilanie

Wewnętrzny zespół baterii wystarcza zaledwie na ok. 1 godz. pracy. Producent usiłuje wydłużyć ten czas, dodając do wyposażenia zapasowy komplet baterii. Zamiana ich jest jednak dość kłopotliwa, albowiem wymaga zakończenia pracy i wyłączenia systemu. Czas potrzebny na wymianę baterii wliczając w to wyłączenie i uruchomienie systemu, wynosi kilka minut. Innym rozwiązaniem jest możliwość zastosowania zewnętrznego zasilacza bateryjnego, wydłużającego czas pracy do ok. 4 godz. Problemy z zasilaniem będą z pewnością zredukowane po zastosowaniu procesora PowerPC 603, który ma wbudowane zaawansowane funkcje oszczędzania energii. Sieciowy zasilacz może pracować przy wykorzystaniu zewnętrznego napięcia 110-220 V o częstotliwości 50-60 Hz.

Rozszerzenia

Wbudowany głośnik i mikrofon umożliwiają pracę notebooka N40 z aplikacjami multimedialnymi (pod warunkiem dołączenia zewnętrznej stacji dysków optycznych). Ma także możliwość zapisu dźwięku na taśmie magnetycznej poprzez wyjście Audio. Uniwersalne gniazdo dla kart PCMCIA pozwala na korzystanie z 2 kart typu I/II lub jednej typu III. N40 ma dwa porty we/wy: równoległy i szeregowy. Ma także adapter SCSI-2, dzięki czemu umożliwia wykorzystanie urządzeń zewnętrznych takich, jak napęd dysków elastycznych, napęd dysków optycznych CD-ROM lub MO-CD, albo zewnętrznych pamięci masowych o standardzie SCSI-2. Adapter SCSI umożliwia podłączenie do 6 urządzeń peryferyjnych.

Wyposażenie na życzenie

Standardowo, RS/6000 N20 wyposażony jest w taki sposób, aby sprostać wymaganiom większości komercyjnych aplikacji używanych w świecie biznesu. Jednakże można dodatkowo wyposażyć go w:

* rozszerzenie pamięci RAM (do 64 MB)

* dodatkowy dysk SCSI-2 o pojemności 250 lub 340 MB

* zewnętrzny napęd dysków elastycznych

* kartę w standardzie PCMCIA faks/modem

* adapter IBM Token Ring

* zewnętrzną klawiaturę i myszkę

* zewnętrzny monitor

* zewnętrzną baterię o dużej pojemności

* adapter umożliwiający podłączenie do instalacji samochodowej 12 V.

N40 o wymiarach 21x29x5 cm jest trochę większy od typowego notebooka, a ze standardowym wyposażeniem i baterią waży 3,2 kg.

Cena notebooka IBM RS/6000 N40 w wersji standardowej wynosi 11 995 USD.


TOP 200