Stać się częścią rewolucji Facebooka

Jacek Migdał, student V roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego opowiada nam o projektach, w jakich brał udział i atmosferze pracy, jaka panuje w Facebooku.

W Facebooku pracowałem nad technologią HBase. Jest to system do przechowania danych klucz-wartość. Używany jest m.in. do wiadomości i chatów na Facebooku. Jest to projekt open source, dlatego mogę powiedzieć, że pracowałem nad efektywniejszym sposobem przechowywania danych.

Jak dziś opowiada, staż w Facebooku był dla niego szansą udziału w rewolucji, jakiej dokonuje dziś największy na świecie serwis społecznościowy. Trzymiesięczny wakacyjny staż w tej firmie dał mu także możliwość wykorzystania już nabytych umiejętności, jak i nauczenia się czegoś nowego. Jak większość firm z Doliny Krzemowej, Facebook organizuje płatne praktyki dla studentów. Jest to dla tej firmy zarówno droga poszukiwania i rekrutacji przyszłych pracowników, jak i wsparcie dla prowadzonych projektów IT. Przez trzy miesiące firma ma szansę dobrze poznać praktykanta. Jest to więc znacznie skuteczniejszy sposób rekrutacji niż seria rozmów kwalifikacyjnych. Działa to również w drugą stronę, student ma szansę poznać firmę i przekonać się, czy jego marzenia zgadzają się z rzeczywistością, i chce tam pracować po studiach.

Sprawdzić się w nowym środowisku

Z takiej możliwości skorzystał Jacek Migdał, który złożył podanie o staż do Facebooka i odbył tam kilkumiesięczne praktyki. "Facebook rozwija się bardzo szybko i potrzebuje dużo <<świeżej krwi>>. Udział praktykantów w porównaniu do stałych pracowników jest duży. Podejrzewam, że te proporcje są obecnie na najwyższym poziomie w rejonie Doliny Krzemowej" - opowiada. "W dostaniu się na staż z pewnością pomogło mi doświadczenie z poprzednich praktyk, dobra uczelnia, zainteresowania i ciekawe projekty. Wcześniej dwa razy byłem na praktykach w NVIDIA i zahaczyłem się też o ośrodki naukowe" - dodaje.

Jacek Migdał zgłosił się na staż, bo - jak sam mówi - chciał wziąć udział w rewolucji, jaką robi obecnie największy na świecie serwis społecznościowy. Jego zdaniem, była to dla niego również szansa na wykorzystanie zdolności i nauczenie się czegoś nowego. "Można się też sprawdzić w nowym środowisku i zdobyć cenne doświadczenie" - wyjaśnia. Jacek Migdał pracował nad HBase, systemem do przechowania danych klucz-wartość, który jest używany m.in. do wiadomości i chatów na Facebooku. "Jest to projekt open source, dlatego mogę powiedzieć, że pracowałem nad efektywniejszym sposobem przechowywania danych" - mówi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200