Stabilniejszy rynek LCD

Światowa nadwyżka produkcji monitorów ciekłokrystalicznych w IV kwartale br. spadnie prawdopodobnie z 8 do 2%. Może to oznaczać koniec ostrej walki cenowej producentów monitorów LCD.

Rynek wyświetlaczy LCD powoli zaczyna się stabilizować. Takie wnioski zawiera raport, opublikowany przez firmę analityczną DisplaySearch. To dobra wiadomość dla producentów, ale nie najlepsza dla klientów - może oznaczać bowiem koniec ostrej walki cenowej, skutkującej bardzo znaczącymi obniżkami cen na produkty LCD w ostatnim okresie.

W 2001 r. światowa nadwyżka dostaw wyświetlaczy LCD spadła z 16% w drugim kwartale do 8% w trzecim. Zdaniem analityków, w bieżącym okresie wyniesie jedynie 2%. Stabilizuje się popyt na ciekłokrystaliczne monitory. To m.in. kłopoty producentów ze zbytem spowodowały, że ceny wyświetlaczy LCD spadły w ciągu ostatniego roku prawie o 50%.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Według analiz DisplaySearch, w 2001 r. na całym świecie sprzedanych zostanie ok. 14 mln tych urządzeń. W następnych 4 latach wzrostowi popytu na monitory LCD będzie towarzyszył dalszy spadek ich cen, jednak z pewnością nie tak gwałtowny jak w bieżącym roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200