Stabilnie do przodu

Zdaniem przedstawicieli spółki, dotychczasowi klienci wykorzystywali okres spowolnienia gospodarczego do usprawnienia własnej działalności w obszarach sprzedaży i raportowania. W obszarze kadrowo-płacowym popularnością cieszyły się też rozwiązania ułatwiające zarządzanie personelem w rozproszonych strukturach organizacyjnych. "Duży popyt na nowe modyfikacje oraz całkiem nowe rozwiązania ERP ujawnił się wśród firm produkcyjnych" - dodaje Patrycja Ptaszek-Strączyńska.

Według niej, nieco inaczej sytuacja ma wyglądać w nadchodzących miesiącach. Niesłabnące zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi na podniesienie efektywności biznesu ze strony sektora MSP ma sprzyjać inwestycjom w rozwój posiadanych systemów. Dodatkowym czynnikiem napędzającym rozwój rynku ma być swoisty "wyścig zbrojeń" w zakresie oprogramowania biznesowego. Zwiększeniu ma ulec m.in. liczba projektów związanych z uruchomieniem systemów klasy ERP i BI. "Spodziewamy się wzrostu zainteresowania rozwiązaniami pomagającymi zwiększyć efektywność zarządzania i elastyczność organizacji oraz przyczyniającymi się do generowania oszczędności, a w efekcie pozwalającymi obniżyć negatywne skutki każdego spowolnienia gospodarczego" - mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska.

Rozwój na północ

Obecnie statusem partnera handlowego firmy Macrologic dysponuje 20 firm. Poza sprzedażą oprogramowania warszawskiej spółki, konsultanci firm partnerskich dysponują certyfikatami uprawniającymi do realizacji projektów wdrożeniowych. "Liczba naszych partnerów jest dość stabilna. Na przestrzeni ostatnich lat kilku naszych partnerów włączyliśmy do Grupy Macrologic poprzez objęcie większościowych udziałów" - wyjaśnia Patrycja Ptaszek-Strączyńska. Na początku br. do grupy kapitałowej dołączyła firma konsultingowa Salander. Spółka koncentruje swoją działalność m.in. na usługach doradczych w obszarach: kadrowo-płacowym, sprzedaży oraz zarządzania organizacją. Zdaniem przedstawicieli firmy Macrologic, są to usługi komplementarne wobec oferty warszawskiego dostawcy oprogramowania.

W grudniu 2009 roku firma Macrologic zwiększyła również posiadane udziały w słupskiej spółce BiCom. Na początku kwietnia zapadnie decyzja o ewentualnym połączeniu obu spółek. Fuzja ma na celu m.in. zwiększenie kompetencji zespołu Macrologic w północnych regionach Polski. Na bazie firmy BiCom powstać ma odrębny oddział Macrologic. Zarząd firmy Macrologic szacuje, że połączenie obu firm przełoży się na zwiększenie przychodów ze sprzedaży systemu Xpertis co najmniej o 10% w skali dwóch lat.

Zdrowa konkurencja

W miarę postępującej specjalizacji działających w Polsce dostawców oprogramowania klasy ERP zmieniają się również relacje pomiędzy poszczególnymi producentami konkurencyjnych systemów. "W minionym roku jedyną firmą, z którą dość często konkurowaliśmy był Comarch. Świadczy to o podziale rynku pomiędzy poszczególne firmy informatyczne. Każdy z dostawców porusza się w swoim, dobrze rozpoznanym segmencie. Brak dużej konkurencji o klienta pomiędzy dostawcami oznacza, że w poszczególnych częściach rynku firmy IT upatrują sporo miejsca na dalszy, kilkuletni rozwój" - mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska. W przyszłym roku obroty Grupy Macrologic mają być przynajmniej o 10% wyższe niż w roku ubiegłym.


TOP 200