Stabilnie, ale w górę

Rośnie rola oprogramowania

Inne interesujące wnioski z Enterprise VoIP Survey to fakt, że wśród czterech najbardziej strategicznych dostawców przy wdrożeniach Unified Communication ankietowani przez IDC wskazali firmy Microsoft, Cisco, Avaya i IBM. Dla porównania, w 2007 r. czwórka najważniejszych dostawców wyglądała następująco: Cisco, Avaya, Microsoft i Nortel. Wyniki za rok 2008 wskazują na umocnienie pozycji dostawców oprogramowania - dwóch najbardziej upowszechnionych w korporacjach aplikacji "biurowych". Zapewne wśród ważniejszych czynników znajduje się wizja łatwej integracji nowych funkcji komunikacyjnych z dobrze znanym interfejsem Outlooka i Lotusa ze wskazaniem na Microsoft (na temat Office Communication Server piszemy na stronie VI). Z kolei IBM w drugiej połowie roku zamierza odświeżyć swoją ofertę Unified Communications (więcej na stronie VII).

Ponad 41% respondentów ankiety IDC uważa, że zaawansowane aplikacje, które pozwolą na integrację firmowej komunikacji z najważniejszymi biznesowymi aplikacjami powinny pochodzić bezpośrednio ze środowiska Microsoft Exchange lub IBM Lotus Notes/Domino. Być może IBM zyskał na słabnącej pozycji Nortela, który na początku tego roku musiał zwrócić się o ochronę przed wierzycielami. Kanadyjska spółka aktywnie działała na rynku Unified Communication m.in. poprzez współpracę właśnie z Microsoftem w ramach Innovative Communications Alliance zawiązanego w 2006 r. Sprzedaż wspólnie opracowanych produktów miała generować roczne przychody w wysokości 1 mld USD. O rzeczywistych przychodach nie informowano publicznie. Pierwotnie zakładano, że Innovative Communications Alliance miał potrwać do 2010 r. Nortel deklaruje, że pomimo kłopotów, nie zamierza zmieniać swoich planów.

UC także dla Ubuntu

Niewielka amerykańska firma Unison, która produkuje oprogramowanie Unified Communication dodała Ubuntu do listy linuksowych systemów operacyjnych, na których działają jej produkty. Spółka oferuje teraz dla Ubuntu wersję desktopową i serwerową. Jej oprogramowanie działa wyłącznie na serwerach z Linuksem (do tej pory Red Hat Enterprise Linux oraz CentOS, ale może być uruchamiane na desktopach z Windows lub Linux.

Unison wprowadził swoją aplikację w lipcu ubiegłego roku. Jest dostępna za darmo w zamian za emisję reklam w oknie aplikacji lub w wersji płatnej za 50 USD rocznie od użytkownika. Jednym z reklamodawców jest firma Canonical - sponsor projektu Ubuntu Linux. Unison przekonuje, że aplikacje Unison Server oraz Unison Desktop są alternatywą dla rozwiązań Microsoft czy IBM przede wszystkim pod względem kosztów. Obok zunifikowanej platformy składającej się z typowych funkcji komunikacyjnych, oferuje także antispam oraz antiwirus. Rozwiązane jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorstw.


TOP 200