Spyware - polska specjalność?

Czy to już pandemia?

Wśród największych zagrożeń, Webroot wymienia i opisuje dziesięć przypadków (CoolWebSearch, EliteBar, PowerScan, Look2Me, PurityScan, Clkoptimizer, 180search assistant, Web Search Toolbar, IST Bar i Abetter Internet), zaznaczając, że w sieci krąży ich wiele więcej. Podaje na przykład, iż przeciętnie zainfekowany komputer ma zainstalowanych na swoim dysku 27 spyware'ów. Wnikliwa analiza raportu pozwala zorientować się, że wliczone są tu nie tylko programy, ale wszystko, co instalowane jest bez wiedzy lub zgody użytkownika, na przykład popularne "ciasteczka". Wyniki nie są więc już tak przerażające, przeciętna liczba zainstalowanych na jednym komputerze programów szpiegujących (spyware, adware, konie trojańskie etc) wynosi bowiem osiem. Pozostaje pytanie: aż osiem, czy tylko osiem?.

Czym bada Webroot

Dane na temat pochodzenia spyware zbierane są przez skaner Phileas, będący pierwszym zautomatyzowanym systemem wykrywającym spyware w Internecie. Phileas jest rodzajem robota sieciowego, który nieustannie przeszukuje zasoby World Wide Web w poszukiwaniu nowych programów spyware, ukrytych na stronach internetowych. Na podstawie zanalizowanych danych laboratoria Webroot tworzą aktualizacje baz sygnatur dla programu Webroot Spy Sweeper.

Spyware - polska specjalność?

Po Lewej: Tabela źródła pochodzenia spyware'u. Po Prawej: Liczba programów typu spyware na przeciętnym komputerze; Źródło: Webroot "State of Spyware"

Aby skutecznie przecistawić się zalewowi oprogramowania szpiegującego, redakcja PC World Online przetestowała najskuteczniejsze narzędzia 'walki' z niechcianymi programami. Wyniki testów znaleźć można w artykule: Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!

Pełną wersję raportu 'State of Spyware' pobrac można, po wcześniejszym zarejestrowaniu się, na witrynie Webroot.


TOP 200