Spyware jest wszędzie?

Z badania przeprowadzone wspólnie przez firmy EarthLink oraz Webroot Software, że na ok. 30 % amerykańskich komputerów PC zainstalowane jest oprogramowanie typu spyware. Firmy sprawdziły ok. miliona podłączonych do Internetu komputerów - wyniki testów są, jak mówią przedstawiciele EarthLink i Webroot Software, zatrważające.

Do kategorii spyware zalicza się programy, których zadaniem jest śledzenie zachowań użytkownika - większość takich aplikacji to niegroźne dla użytkownika aplikacje, gromadzące informacje do celów marketingowych, jednak do kategorii spyware zaliczają się również programy, które mogą posłużyć do wykradania cennych danych (np. numerów kart kredytowych czy haseł dostępu) lub uzyskania nieautoryzowanego dostępu do komputera.

Podczas skanowania miliona komputerów wykryto na nich ok. 28 mln. programów typy spyware - z tego ok. 300 tys. to były właśnie te najbardziej niebezpieczne programy, mogące posłużyć do wykradania danych (z owych 300 tys. ok. 180 tys. stanowiły typowe konie trojańskie).

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Autorzy raportu przypominają, że oprogramowanie typu spyware z reguły instalowane jest automatycznie podczas instalowania innych aplikacji - np. klientów sieci P2P. Odbywa się to legalnie - autorzy owych programów umieszczają stosowne zapisy w licencjach, które użytkownik musi akceptować przed zainstalowaniem programu. Problem w tym, że później te programy często pozostają w systemie nawet pod odinstalowaniu aplikacji, do której były dołączone.

Raport został opracowany na podstawie danych zebranych podczas trzech pierwszych miesięcy br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200