Sprzedaż synchroniczna

Firma CDN opracowała aplikację wspomagającą pracę przedstawicieli handlowych. CDN Pico wymienia dane z systemem XL służącym do zarządzania przedsiębiorstwem.

Firma CDN opracowała aplikację wspomagającą pracę przedstawicieli handlowych. CDN Pico wymienia dane z systemem XL służącym do zarządzania przedsiębiorstwem.

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw deklaruje chęć wyposażenia handlowców w urządzenia przenośne. Sprzedawcy spędzający większość czasu poza biurem mogliby mieć dostęp do poczty elektronicznej, dokumentów, ofert, a w niektórych przypadkach nawet do stanów magazynowych. Tym potrzebom starają się sprostać krajowi producenci oprogramowania. Krakowska firma Compact Disc Novelty (CDN) przedstawiła rozwiązanie, w skład którego wchodzi oprogramowanie klienckie Pico zintegrowane z pakietem CDN XL, służącym do zarządzania przedsiębiorstwem.

Firma na kółkach

Zgodnie z filozofią pakietu CDN XL/Pico, każdemu handlowcowi przypisana jest grupa klientów. System traktuje samochód handlowca jako oddzielny magazyn - załadunek oznacza przesunięcie towaru między magazynami. Przed wyjazdem handlowiec synchronizuje swój komputer z systemem głównym - do przenośnego trafiają aktualne dane teleadresowe kontrahentów, historia ich zamówień, dane o limitach kredytowych itp.

Przy sprzedaży handlowiec na miejscu wystawia fakturę. Ponieważ w jego komputerze znajdują się aktualne informacje o płatnościach, program decyduje, czy klient ma prawo do kredytu, czy musi zapłacić gotówką, pozwala na udzielanie rabatów, rozliczanie zaliczek i wystawianie faktur korygujących. Handlowiec na swoim komputerze rejestruje dodatkowo wydatki na paliwo, czynsz, noclegi itp.

Po powrocie do firmy, w trakcie synchronizacji, dane o wystawionych fakturach i płatnościach przesyłane są bezpośrednio do głównego systemu CDN XL. Po ich zaksięgowaniu CDN XL przekazuje Pico zaktualizowane informacje o stanach magazynowych, nowych limitach kredytowych itp. "Pico nie obsługuje dokumentów zamówień - funkcja ta pojawi się na przełomie marca i kwietnia br. W dalszej kolejności chcemy dodać zagadnienia logistyczne, np. wyznaczone trasy dzienne itp." - mówi Marek Jurkowski, odpowiedzialny za CDN XL w krakowskiej firmie. Wdrożenie pilotażowe Pico jest prowadzone w Zakładzie Produkcyjno- Handlowym Viktoria Cymes w Wałczu.

Integracja przez Windows

CDN uzyskał niedawno tytuł Microsoft Certified Solution Provider. Programy CDN XL wykorzystuje Windows NT 4.0 i SQL Server 7.0, natomiast Pico pracuje pod WindowsCE i korzysta z bazy plikowej. Co ciekawe, większość aplikacji CDN nie powstaje przy użyciu narzędzi Microsoftu, lecz Clariona firmy TopSpeed. Przedstawiciele producenta twierdzą jednak, że firma coraz częściej będzie korzystać z narzędzi Microsoftu. Moduł e-Commerce CDN XL powstał na podstawie InterDev, a Pico w całości zostało napisane w Visual C++.

CDN XL integruje się z Pico za pośrednictwem oddzielnego modułu - Menedżera Pico, który odpowiada za wszystkie czynnoś-ci związane z synchronizacją po stronie systemu centralnego. W wykorzystywanym przez Pico systemie Windows CE 2.0 za synchronizację odpowiada biblioteka Active Sync w wersji 3.0. Jest to o tyle istotne, że Windows CE jest standardowo dostarczany z Active Sync 2.0. Active Sync zapewnia jednoczesne włączanie kontaktów z bazy Pico do programu Pocket Outlook.

Synchronizacja przebiega następująco: po nawiązaniu przez palmtop połączenia z systemem centralnym, sprawdzana jest "wiarygodność" użytkownika W kolejnym etapie Pico przygotowuje dane do synchronizacji - tworzony jest plik wymiany, zawierający jedynie nowe dane i zmiany dokonane przez użytkownika. Menedżer Pico odbiera plik i na podstawie jego zawartości przeprowadza operacje wewnątrz CDN XL. Po ich wykonaniu, CDN XL tworzy własny plik wymiany i przesyła go do komputera przenośnego. Nie zakończona synchronizacja przez system jest uznawana za niebyłą - jest to zabezpieczenie na wypadek przerwania transmisji.

Synchronizację można przeprowadzać na różne sposoby - plik wymiany może być przesłany do systemu przez złącze na podczerwień, złącze szeregowe lub na dyskietce. W przypadku dłuższej nieobecności handlowca plik wymiany wysyłany jest na specjalne konto jako załącznik do poczty elektronicznej. Konto jest stale monitorowane przez Menedżera Pico - gdy pojawi się e-mail od handlowca, system pobiera załącznik.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200