Sprzedaż pecetów nadal rośnie i bije rekordy

Według szacunków IDC, wzrost sprzedaży tradycyjnych komputerów PC był kontynuowany w czwartym kwartale 2021 r.

Sprzedaż pecetów nadal rośnie i bije rekordy

Fot. CDC, Pexels

Według wstępnych wyników badania IDC „Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker”, światowa sprzedaż tradycyjnych komputerów PC (komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych) w czwartym kwartale 2021 r. wyniosła 92,7 mln sztuk (4Q21), co oznacza wzrost o 1,0% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 r. Całkowita sprzedaż komputerów PC w 2021 roku wyniosła 348,8 mln sztuk, co oznacza wzrost o 14,8% w porównaniu z rokiem 2020. Jest to najwyższy poziom dostaw na rynku PC od 2012 roku.

„Rok 2021 to prawdziwy powrót do formy dla komputerów PC" - powiedział Jitesh Ubrani, menedżer ds. badań w dziale Mobile and Consumer Device Trackers, IDC. „Zapotrzebowanie konsumentów na komputery PC na rynkach wschodzących oraz globalny popyt komercyjny pozostawały silne w ciągu kwartału, a czynnikiem hamującym była podaż. Podczas gdy popyt konsumencki i edukacyjny zmniejszył się na niektórych rynkach rozwiniętych, nadal uważamy, że ogólny rynek komputerów PC powrócił do poziomu znacznie wyższego niż przed pandemią".

Zobacz również:

  • Zaskakujące badanie dotyczące systemu Windows 11
  • Kolejny spadek na rynku smartfonów
  • Dostawy chmury wnoszą w UE duży pozew antymonopolowy przeciwko Microsoft

„Wymagające środowisko logistyczne, w połączeniu z ciągłymi niedoborami po stronie podaży, oznaczało, że rynek komputerów PC mógł być jeszcze większy niż w 2021 roku" - twierdzi Tom Mainelli, wiceprezes grupy ds. badań nad urządzeniami i konsumentami w IDC. „Zamknęliśmy rok z wieloma nabywcami, którzy wciąż czekają na wysyłkę swoich zamówień na PC. W miarę przechodzenia przez pierwszą połowę roku spodziewamy się, że podaż pozostanie ograniczona, szczególnie w odniesieniu do segmentu komercyjnego, gdzie popyt jest najbardziej solidny".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200