Sprzedaż infrastruktury chmurowej stale wzrasta

Google Cloud, AWS i Azure stanowią łącznie 63% globalnych wydatków na infrastrukturę chmurową - wynika z nowego raportu firmy Canalys.

triloks /istock

Jak podaje w swoim raporcie Canalys, napędzane przez popyt przedsiębiorstw na analitykę danych, uczenie maszynowe, konsolidację centrów danych i rozwój aplikacji w chmurze, wydatki na usługi infrastruktury chmury skoczyły o 33% rok do roku do 62,3 mld USD w drugim kwartale br. To oznacza, że popyt na usługi w chmurze pozostaje silny pomimo globalnej gospodarki cierpiącej z powodu inflacji, rosnących stóp procentowych i recesji.

Google, Microsoft i Amazon wspólnie zarobiły prawie dwa na trzy dolary wydane na infrastrukturę chmury na całym świecie w zeszłym kwartale, zauważył Canalys. Firma definiuje usługi infrastrukturalne w chmurze jako te, które zapewniają IaaS (infrastructure-as-a-service) i PaaS (platform-as-a-service), poprzez prywatne lub publiczne środowiska hostingowe. Wyklucza to bezpośrednią sprzedaż aplikacji SaaS (software-as-a-service), ale obejmuje przychody z usług infrastrukturalnych wykorzystywanych do ich hostingu i obsługi.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja zmieni sektor finansów i ubezpieczeń
  • Amazon Web Services uruchamia AWS European Sovereign Cloud

Według danych Canalys, sam AWS odpowiadał za około 1/3 globalnych przychodów z infrastruktury chmurowej w drugim kwartale 2022 r., czyli 19,3 mld USD z 62,3 mld USD ogółem, co oznacza wzrost o 33% rok do roku w przypadku Amazona. Azure znalazł się na drugim miejscu, z 24% rynku po 40% rocznym wzroście, a Google Cloud zajął trzecie miejsce, z 45% wzrostem stanowiącym 8% całkowitego udziału w rynku.

Tempo wzrostu Azure oznacza, że Microsoft nadal zbliża się do Amazona w walce o prymat na tym rynku - podaje Canalys. Wiceprezes tej firmy badawczej, Alex Smith, powiedział, że rekordowa liczba dużych transakcji Microsoftu w przedziale 100 mln i 1 mld USD jest wynikiem szerokiego portfolio produktów i ścisłej integracji z partnerami programowymi. „Podczas gdy możliwości obfitują dla dostawców dużych i małych, interesująca walka pozostaje na samym szczycie pomiędzy AWS i Microsoftem” - powiedział w oświadczeniu ogłaszającym wyniki Canalys. „Wyścig o inwestycje w infrastrukturę, aby dotrzymać kroku popytowi, będzie intensywny i przetestuje nerwy dyrektorów finansowych firm, ponieważ zarówno inflacja, jak i rosnące stopy procentowe przyczyniają się do powstania przeciwnych wiatrów względem kosztów”.

Dostawcy chmury rozbudowują infrastrukturę

Pomimo tych czynników, zarówno Amazon, jak i Microsoft kontynuują agresywne budowanie pojemności, według badaczy - ta druga firma ogłosiła 10 nowych regionów chmury, które mają być dostępne w przyszłym roku, a pierwsza ogłosiła osiem, podzielonych na 24 nowe strefy dostępności w tym samym czasie.

Według analityka badań Canalys, Yi Zhanga, popyt będzie prawdopodobnie nadal rósł, ponieważ firmy przenoszą do niej coraz więcej podstawowych części swojej infrastruktury. „Większość firm wyszła poza początkowy etap przenoszenia części obciążeń roboczych do chmury i przygląda się migracji kluczowych usług” - napisał w oświadczeniu. „Najlepsi dostawcy chmury przyspieszają współpracę z różnymi firmami programistycznymi, aby zademonstrować zróżnicowaną propozycję wartości. Ostatnio Microsoft wskazał na rozszerzone usługi migracji większej ilości obciążeń Oracle do Azure, które z kolei są połączone z bazami danych działającymi w Oracle Cloud”.

Źródło: CIO

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200