Sprzedaż Apple Mac systematycznie spada

Już trzeci kwartał z rzędu firmie Apple nie udaje się obronić przed trendem spadku popytu na komputery osobiste, twierdzą IDC i Gartner.

Wzrosty/spadki sprzedaży komputerów Apple Mac. Jeśli szacunki dotyczące sprzedaży w II kw. 2016 (spadek o 8% do 5%) okażą się prawidłowe, będzie to trzeci kolejny kwartał w którym firma odnotuje spadki w porównaniu do analogicznych okresów roku poprzedniego. Źródła danych: IDC i Gartner.

Apple sprzedał w II kwartale 2016 roku 4,4-4,6 mln komputerów Mac, głównie notebooków, według szacunków odpowiednio IDC i Gartnera. Oznacza to spadek o odpowiednio 8%-5% w stosunku do II kwartału poprzedniego roku.

Jeśli obliczenia IDC i Gartnera są poprawne, jest to trzeci kolejny kwartał spadku sprzedaży, który odnotowuje Apple. W ostatnich latach, od 2007 roku, gdy Apple wprowadził smartfony iPhone, tylko raz w 2012 roku nastąpił podobny spadek sprzedaży (trwał on wówczas przez cztery kolejne kwartały). Firma zareagowała wówczas obniżkami cen na swoje sztandarowe modele notebooków MacBook Air i MacBook Pro i udało się jej odwrócić ten trend.

Zobacz również:

  • Urządzenia iPod odchodzą definitywnie do lamusa
  • Wojna rosyjsko-ukraińska spowolni znacznie rozwój rynku ICT
  • Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych

Jedną z przyczyn tej niekorzystnej dla Apple sytuacji jest zapewne zbyt wolne tempo odświeżania oferty notebooków, których sprzedaż jest znacznie większa niż komputerów stacjonarnych Mac. Według portalu MacRumors (MacRumors Buyer's Guide) już od ponad 14 miesięcy na rynku nie pojawiły się żadne nowe modele MacBooków. A tradycyjnie, wzrost popytu następuje po wprowadzeniu nowych wersji sprzętu.

Ale być może jest to znak, że firmie Apple również nie udaje się obronić przed ogólnym trendem spadku sprzedaży, który widać na rynku komputerów osobistych.

Nie ma gwarancji, że szacunki IDC i Gartnera są dokładne, bo obie firmy popełniają czasami duże błędy, ale w przypadku komputerów Mac, analitycy z tych firm zwykle zawyżali wyniki.

Raport zawierający oficjalne dane o sprzedaży Apple ma przedstawić za kilka dni, 26 lipca 2016 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200