Sprzedać towar jeszcze w drodze

Przedstawiciele przedsiębiorstwa handlowego Organika Trade z Gdyni szacują, że koszty wdrożenia nowego systemu wspomagającego zarządzanie zwrócą się w ciągu 15 miesięcy - głównie dzięki ograniczeniu powierzchni magazynowych.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa handlowego Organika Trade z Gdyni szacują, że koszty wdrożenia nowego systemu wspomagającego zarządzanie zwrócą się w ciągu 15 miesięcy - głównie dzięki ograniczeniu powierzchni magazynowych.

Wdrożenie systemu Dynamics C/S+ zakupionego od Great Plains Software Polska potrwa niespełna rok, a jego koszty szacowane są na ok. 1,5 mln zł. System kupiono za ok. 700 tys. zł. Pozostałe wydatki związane są z zakupem i modernizacją sprzętu komputerowego. Jak oceniają przedstawiciele zakładu, przedsięwzięcie powinno zwrócić się w ciągu niespełna dwóch lat. "Liczymy na to, że oszczędności, wynikające przede wszystkim z ograniczenia powierzchni magazynowych, utrzymywanych przez firmę, sięgać będą nawet 100 tys. zł miesięcznie" - mówi Jacek Pawlik, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych w Organika Trade.

Ograniczyć powierzchnię

Zintegrowany system informatyczny ma umożliwić precyzyjną obsługę zamówień. Przedstawicielom firmy zależało przede wszystkim na wdrożeniu rozwiązania, które umożliwiałoby sprzedaż towarów będących jeszcze "w drodze", na statku. Dzięki przyjęciu takiego modelu towary sprowadzane przez Organikę będą odbierane przez klientów firmy już w porcie, co ma umożliwić ograniczenie kosztów, związanych z transportem i przechowywaniem towarów.

Decyzję o zakupie zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie wymusił rozwój firmy. Dotychczas Organika Trade korzystała z prostego programu finansowo-księgowego firmy Tres, który nie był jednak przystosowany do obsługi skomplikowanych zagadnień logistycznych. Od nowego systemu, na którego dostarczenie ogłoszono przetarg, wymagano przede wszystkim rozwiązania problemów wynikających ze specyfiki działania przedsiębiorstwa handlowego, które sprowadza towary drogą morską.

Wybór za mądrą cenę

O wyborze rozwiązania firmy Great Plains Software, wykorzystującego SQL Server Microsoftu, zadecydowały względy technologiczne i ekonomiczne. "Jest znacznie tańsze niż systemy oferowane na przykład przez SAP czy Baana. Jednocześnie, z naszego punktu widzenia, jest bardziej funkcjonalne niż systemy w zbliżonej cenie, sprzedawane przez takie firmy, jak IFS czy Scala" - mówi Artur Wrzałek, główny informatyk w firmie Organika Trade.

W skład zakupionego systemu Dynamics C/S+ wchodzą moduły administracyjny (wraz z edytorem raportów), finansowo-księgowy, obsługi sprzedaży, transportu i zarządzania powierzchnią magazynową. Posiada także rozwiązanie wspomagające obsługę w trybie on-line transmisji danych między Organiką a polskimi bankami. Pod koniec listopada br. rozpoczną się testy pierwszego, wdrażanego modułu finansowo-księgowego. Pozostałe części systemu mają być wdrożone do kwietnia 1999 r. Prace nad tym projektem prowadzone są przy współudziale specjalistów z polskiego oddziału Great Plains Software i konsultantów z gdańskiej firmy GCGI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200