Sprzedać i kupić przez Internet

Navision oferuje oprogramowanie do współpracy z klientami przez Internet.

Navision oferuje oprogramowanie do współpracy z klientami przez Internet.

Navision Software, duńska firma tworząca oprogramowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jest znana głównie dzięki pakietowi finansowemu Navision Financials. Znalazł on dotychczas w Polsce ponad 60 nabywców. W tym roku oferta firmy poszerzyła się o Navision Commerce Portal - system do współpracy dostawców z klientami przez Internet.

Commerce Portal nie jest pierwszym produktem internetowym tej firmy. W ubiegłym roku na rynek trafiło zintegrowane z Financials oprogramowanie do budowy sklepów internetowych - Web Shop. Commerce Portal jest jego rozszerzeniem. Licencja na Commerce Portal wraz z licencją na niezbędny do jego działania serwer aplikacji Navision kosztuje ok. 63 tys. zł. Czas trwania wdro-żenie jest szacowany na 3-6 miesięcy. Według producenta, system jest obecnie wdrażany u dwóch klientów.

Przywiązani do roli

Podstawową funkcją Commerce Portal jest sprzedaż przez Internet. Klienci mogą kupować, wyszukując towary w katalogach lub na podstawie wcześniej składanych zamówień. Po zatwierdzeniu, zamówienia automatycznie trafiają do pakietu Financials, który zarządza ich realizacją. Stan zamówień można na bieżąco śledzić na stronach portalu. Zawartość stron - katalogi, cenniki, oferty specjalne - może być personalizowana wg określonych kryteriów przez uprawnione osoby, np. przedstawicieli handlowych znających klientów.

Commerce Portal służy także do obsługi zaopatrzenia. Pracownicy działu zakupów tworzą zapytania ofertowe, które system automatycznie wysyła do dostawców w formie wiadomości e-mail. Składanie ofert przez dostawców odbywa się na stronach portalu. Istnieje przy tym możliwość modyfikowania składanych wcześniej ofert. Jeżeli po akceptacji oferty dostawca zmieni datę dostawy, system automatycznie wyśle e-maila do działu zaopatrzenia.

Z Microsoftem pod rękę

Podobnie jak inne systemy Navision, Commerce Portal opiera się na technologiach Microsoftu. Do korzystania z portalu potrzebna jest przeglądarka IE co najmniej w wersji 5.5 - chodzi m.in. o wsparcie dla XML. Przeglądarka łączy się z serwerem WWW (IIS 5), współpracującym z Commerce Server 2000 (dawniej Site Server) oraz lokalną bazą danych SQL Server 2000. Za pomocą komponentów COM+ dane "internetowe" są synchronizowane z główną bazą danych systemu Navision Financials - może to być zarówno własny motor bazodanowy Navision, jak i SQL Server. Komunikacją pomiędzy Commerce Server a Navision Financials zarządza serwer kolejek Microsoft Message Queue. Dzięki integracji z SQL Server 2000 rozwiązanie Commerce Portal umożliwia tworzenie raportów analitycznych na temat transakcji zawieranych za pośrednictwem portalu.

Oprócz oprogramowania biznesowego Navision oferuje także własny pakiet programistyczny i narzędzia typu CASE, pozwalające klientom na samodzielne modyfikowanie kupowanych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200