Sprint otwiera w Olsztynie centrum przetwarzania danych

Dziś (29 czerwca) otwarto Sprint Data Center. Drugi i trzeci etap zostanie zakończony w roku 2011. Projekt jest realizowany przy wsparciu ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość dofinansowania to 2,5 mln zł.

"Ilość informacji rośnie w tempie geometrycznym. Rośnie też bardzo szybko liczba magazynowanych informacji. Aby opanować ten problem, firmom w sukurs przychodzi informatyka. Mogą one albo tworzyć swoje własne centra przetwarzania i przechowywania danych, albo skorzystać z outsourcingu i wynająć powierzchnię w data center" - powiedział na otwarciu Sprint Data Center (SDC) Henryk Kamiński, prezes zarządu Sprint sp. z o.o. Według niego w otwartym centrum danych znajdzie się miejsce na systemy pamięci masowych zdolne przechowywać do 20PB danych. "To jedna trzecia wolumenu danych, który ludzkość zapisała od początku swojej historii we wszystkich językach na świecie" - dodaje obrazowo.

Firma zamierza oferować m.in. hosting i wynajem serwerów kolokację sprzętu, ale także usługi administracji serwerów, streamingu audio-wideo oraz dostarczania oprogramowania oferowanego w modelu SaaS. Oprogramowaniem oferowanym w modelu usługowym mają być m.in. Systemy Wspomagania Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Obsługi Floty i Transportu.

Ośrodek Sprint Data Center otrzymał wynik między 3 a 4 TIER według amerykańskiej normy TIA (Telecommunications and Infrastructure Standard for Data Center). Ma pomieścić 60 szaf stelażowych. W ciągu miesiąca jednak ma być podjęta decyzja o otwarciu kolejnego centrum przetwarzania danych w Gdańsku. Trzecim planowanym jest data center na Śląsku. Dziś w zakresie zapasowego centrum danych Sprint współpracuje z firmą zewnętrzną. Niewykluczone, że Sprint Data Center stanie się spółką zależną olsztyńskiego integratora.

W otwarciu nowego centrum danych uczestniczyło wielu przedstawicieli firm z regionu północnej Polski, w tym m.in. Grupy Lotos. Marian Podziewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski na otwarciu SDC zadeklarował, że administracja będzie na pewno jednym z klientów firmy Sprint.

Zapowiedział również rozpoczęcie konsultacji związanych z opracowaniem strategii budowy podstaw innowacyjnej gospodarki w regionie. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego poinformowali także o planowanych inwestycjach związanych z zapewnieniem szerokopasmowego dostępu do Internetu. W ciągu kilku kolejnych lat z szybkiego dostępu do sieci ma korzystać 100 proc. firm Warmi i Mazurach. Wartość planowanej inwestycji to ok. 300 mln zł.

Partnerami projektu Sprint Data Center są Alcatel-Lucent, IBM, Fast Group i Delta Power. Warto dodać, że Sprint - zatrudniający już 840 osób - jest jednym z największych pracodawców w regionie warmińsko-mazurskim.

Czytaj też:

Firmy chcą prywatnych rozwiązań cloud computing

Rusza wdrożenie systemu e-Głogów

Jakie są nowe kryteria oceny wniosków POIG 8.1?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200