Sprawna komunikacja i szybkie raporty

Hempel, firma z branży chemicznej należąca do największych producentów farb na świecie, ulokowała w Polsce jedno ze swoich dwóch centrów IT. Tu powstały projekty, które zapewniają globalnej korporacji sprawną komunikację i efektywne działanie na międzynarodowych rynkach.

Computerworld Lider Informatyki 2014

Wydanie Computerworld poświęcone prezentacji wyników konkursu Lider Informatyki 2014 można bezpłatnie pobrać w formacie PDF: Computerworld Lider Informatyki 2014.

Hempel działa w modelu regionalnym, ale obsługa procesów biznesowych przez IT jest globalna. W dziale IT pracuje 120 osób, z czego 80 przypada na dział operacyjny.

Znacząca część IT firmy ma siedzibę w Polsce. Pracuje tu ponad 30 osób w pierwszej linii wsparcia technicznego, obsługującej Europę, a od niedawna także Amerykę Północną i Południową. Druga część zespołu IT znajduje się w Chinach. Dział IT został rozproszony geograficznie, by zapewnić obsługę globalnej firmy zlokalizowanej w różnych strefach czasowych. W Polsce pracują deweloperzy systemów BI oraz specjaliści ds. obsługi IT.

Zobacz również:

  • 17 polskich firm wyróżniono w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe
  • Jinghong OS - pierwszy system bazujący na HarmonyOS
Centrum IT Hempela w Polsce

W dziale IT Hempela pracuje 120 osób,

z czego 80 przypada na dział operacyjny.

Znacząca część IT firmy ma siedzibę w Polsce.

Pracuje tu ponad 30 osób w pierwszej linii wsparcia technicznego, obsługującej Europę, a także Amerykę Północną i Południową. Druga część zespołu IT znajduje się w Chinach.

Centralizacja i unifikacja

Dział IT ma spójną wizję rozwoju systemów IT w firmie, wprowadzając daleko idącą unifikację. W organizacji działa jeden globalny obraz systemu operacyjnego Windows na stacje robocze, centralny system zarządzania poprawkami i dystrybucją aplikacji, pojedyncza domena Active Directory, globalny system poczty elektronicznej i komunikacji internetowej. Globalną sieć WAN obsługuje Orange. Obecnie trwa wdrożenie pilotażowe Windows 8.1.

Piotr J. Szurek, IT Service Desk Manager, mówi: „Wszystkich kluczowych aplikacji, w tym ERP i CRM, używamy w modelu globalnym. Centralne instancje pozwoliły ujednolicić IT dla wszystkich jednostek przedsiębiorstwa i uprościć obsługę. Lokalnymi aplikacjami są programy obsługujące kadry i płace oraz home banking”.

Data center w modelu usługowym

Mimo globalnej skali działania firma Hempel nie ma własnego klasycznego data center. Menedżerowie IT wybrali model usługowy, zwirtualizowane data center znajduje się w Danii. Poziom wirtualizacji sięga 99% i jedynymi serwerami eksploatowanymi bezpośrednio na sprzęcie są maszyny, których wirtualizacja jest niezalecana ze względów technicznych.

Wojciech Południewski, IT Operations Director, wyjaśnia: „Nie chcemy mieć żadnej infrastruktury w oddziałach. Korzystamy z modelu usługowego, eksploatujemy serwery zlokalizowane w dwóch centrach przetwarzania danych, zachowując maksimum dostępności. Serwery fizyczne, w większości kasetowe firmy HP, korzystają ze współdzielonego storage'u. Do ochrony danych w przypadku mało prawdopodobnej katastrofy wynajęliśmy także trzecią lokalizację. Strategia sprawdziła się w praktyce – gdy jedno z naszych centrów miało problemy z zasilaniem i łączem, utrzymaliśmy wysoką dostępność, nie zauważając przerw w pracy”.

Delegacje na smartfonach

Wojciech Południewski, IT Operations Director, Hempel

„Mamy globalny system telekomunikacyjny. Zawsze byliśmy pionierami wdrożeń komunikacyjnych rozwiązań Microsoftu. Przeprowadziliśmy pełne wdrożenie Lynca, nie mamy już central, są bramki albo trunki SIP. Wdrożyliśmy konferencje wideo, dzięki czemu usprawniliśmy firmową komunikację. Wideokonferencje oraz korzystanie z tekstowego komunikatora stały się standardem, częścią kultury korporacyjnej”.

Większość menedżerów w firmie odpowiada za dział obejmujący więcej niż jeden kraj, a zatem spędza blisko połowę czasu pracy w podróży. To samo dotyczy pracowników na stanowisku coating advisor. Ze względu na duże wydatki i czas na rozliczenia kosztów podróży służbowych Hempel zdecydował się na wdrożenie systemu rozliczenia kosztów delegacji Concur. Wdrożenie spowodowało radykalną zmianę dla pracowników mobilnych w całej firmie.

Tomasz Uljanicki, Finance Manager, mówi: „Wolimy mieć niezbyt rozbudowaną, ale mobilną kadrę. To wiąże się ze sporymi wydatkami na podróże, a zatem musimy pilnować kosztów. Rozliczanie kosztów delegacji było bardzo uciążliwe. Rozliczenie 300 grup wydatków dla 150 osób wymagało przesłania ciężarówki dokumentów miesięcznie, notowaliśmy przy tym trzymiesięczne opóźnienia i mnóstwo błędów”.

Rozliczanie delegacji było procesem skomplikowanym, wymagał dużo pracy i był podatny na błędy. Dodatkowym problemem był brak informacji o bieżącym stanie rozliczenia kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200