Sprawiedliwość po nowemu

"Do korzystania z rozwiązań informatycznych przekonuje się już coraz więcej osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości. Nawet starsi sędziowie czy prokuratorzy, mający swoje nawyki i przyzwyczajenia, coraz chętniej sięgają po nowoczesne metody pracy."

Jarosław Paszke, dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości

W fazie testów jest wideo-rejestracja rozpraw sądowych. Być może w przyszłości nagrywanie przebiegu spraw wyeliminuje całkowicie protokołowanie, które dzisiaj dodatkowo angażuje sędziego. W myśl polskiego prawa bowiem w protokole może znaleźć się tylko to, co podyktował sędzia. Często rodzi to protesty stron, że zapis nie oddaje tego, co powiedziała osoba zeznająca w sprawie. Gdy wszystko będzie zarejestrowane, łatwo będzie można sprawdzić. W planach jest przekształcenie ośrodków zajmujących się dzisiaj przepisywaniem ksiąg wieczystych do postaci cyfrowej w ośrodki zarządzania informacją sądową. Ich zadaniem byłoby gromadzenie i udostępnianie drogą elektroniczną wszelkich dokumentów potrzebnych sędziemu do konkretnej sprawy.

Bez notariusza

e-KRS i e-Księga Wieczysta, to potoczne nazwy systemów, które z kolei mają ułatwić życie obywatelom i przedsiębiorcom. Głównym ich celem jest umożliwienie załatwiania spraw związanych z obsługą ksiąg wieczystych i działalnością Krajowego Rejestru Sądowego przez Internet. "Do tej pory dokonaliśmy migracji około 8 mln ksiąg wieczystych. A trzeba pamiętać, że niektóre z nich są pisane jeszcze gotykiem. Sprawdzenie zgodności zapisu cyfrowego z papierowym wymaga odpowiedniej wiedzy" - tłumaczy Jarosław Paszke. Zakończenie całej operacji cyfryzacji przewidziane jest na rok 2012.

Dostęp do e-ksiąg przez Internet będą mieli w pierwszej kolejności notariusze i komornicy. Osoby prywatne będą mogły, prawdopodobnie, skorzystać z systemu po podaniu konkretnego numeru księgi lub adresu nieruchomości. "Chodzi m.in. o uniemożliwienie przeszukiwania na masową skalę zasobów informacyjnych ksiąg, na przykład, przez firmy handlujące nieruchomościami bądź zajmujące się sprzedażą kredytów konsolidacyjnych" - wyjaśnia Jarosław Paszke. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie jednak zależeć od rozstrzygnięć prawnych. Z pewnością natomiast w przyszłości będzie można składać drogą elektroniczną wnioski o wpis do księgi i sporządzenie wypisu. Opłata sądowa z tego tytułu też będzie pobierana drogą elektroniczną.

System informatyczny Krajowego Rejestru Sądowego będzie umożliwiał nie tylko wgląd do zapisanych informacji przez Internet, co jest dostępne już dzisiaj. Będzie umożliwiała również zdalne przeprowadzenie całego procesu rejestracji - złożenie przez Internet wniosku o rejestrację firmy czy fundacji oraz otrzymanie również tą drogą postanowienia sądowego. Będzie można skorzystać także z elektronicznego wzoru standardowej umowy spółki. Jeżeli będzie ona wystarczająca dla planowanej działalności, nie będzie potrzeby sporządzania osobnej umowy u notariusza. Można też będzie zarejestrować spółkę korzystając z takiej wzorcowej umowy, by szybko rozpocząć działalność, a potem dokonać stosownej modyfikacji u notariusza. Do tego jednak potrzebne będą stosowne zmiany w prawie.


TOP 200