Sprawdzanie dat z Nortonem

Norton 2000 sprawdza niektóre rodzaje plików pod kątem zgodności z rokiem 2000

Norton 2000 sprawdza niektóre rodzaje plików pod kątem zgodności z rokiem 2000.

Oprogramowanie narzędziowe Norton 2000 firmy Symantec służy do przeprowadzania analizy odporności systemów PC na problem roku 2000. Pakiet jest w sprzedaży od października br. Najprostsza wersja kosztuje na rynku amerykańskim ok. 50 USD.

Co sprawdza Norton 2000

Program testuje warstwę sprzętową systemu, sprawdzając pamięć BIOS zainstalowaną w komputerze. Jest to standardowa czynność, wykonywana chyba przez wszystkie tego typu narzędzia. Pod tym względem Symantec nie oferuje niczego nowego. Ponadto Norton 2000 przeszukuje zawartość wszystkich plików tworzonych przez arkusze kalkulacyjne i bazy danych. Jeśli program stwierdzi, że plik nie jest przygotowany do nadejścia roku 2000, tworzy informację o błędzie.

Niestety, Symantec spieszył się tak bardzo z wprowadzeniem programu do sprzedaży jeszcze w 1998 r., że nie zdążył wyposażyć go w mechanizm skanujący aplikacje. Funkcja ta ma pojawić się w późniejszym terminie, w postaci bezpłatnej poprawki dla użytkowników pakietu. Dzięki niej będzie można sprawdzić, czy poszczególne aplikacje są odporne na zmianę daty. Program będzie wykonywał to zadanie, przeszukując dysk i identyfikując wszystkie programy, a następnie porównywał wyniki z bazą danych zawierającą spis aplikacji przygotowanych na rok 2000. Baza danych ma być aktualizowana dzięki funkcji LiveUpdate, znanej już z programów firmy Symantec.

Norton 2000 przegląda zawartość plików z danymi, poszukując pól przeznaczonych do zapisywania dat. Jeśli nie mogą one obsłużyć poprawnie dat pojawiających się po 31 grudnia 1999 r., narzędzie wysyła ostrzeżenie. Norton 2000 nie sprawdzi jednak automatycznie aplikacji firmowych, które zapisują pliki z danymi w innych formatach. Na szczęście Symantec dodał moduł Unformated File Scanner sprawdzający pola na daty umieszczone w plikach tekstowych - format zapisu dat definiuje użytkownik.

Dwie wersje

Norton 2000 jest dostępny w dwóch wersjach: dla przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników i małych firm. Pakiety różnią się tylko tym, że pierwszy dysponuje dodatkowo narzędziem Norton System Center (NSC), które współpracuje z konsolą zarządzania Management Console (Microsoft). Konsola ta pozwala administratorowi systemu na centralne zarządzanie zadaniami realizowanymi przez Norton 2000 i Norton AntiVirus.

W typowej konfiguracji pakiet jest instalowany na serwerze Windows NT i stacjach roboczych Windows 98. Testy wykazały, że przeszukanie foldera zawierającego wiele podkatalogów z plikami o ogólnej objętości 150 MB (Word, Excel, bazy danych) trwa trochę dłużej niż minutę.

<hr size=1 noshade>Na podstawie amerykańskiego tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

Symantec Norton 2000

Norton 2000 ma testować aplikacje, warstwę sprzętową systemu i pliki z danymi, identyfikując elementy nie przygotowane do nadejścia roku 2000.

Zalety: produkt łatwy do implementowania, narzędzie testuje warstwę sprzętową i dane

Wady: brak modułu skanującego aplikacje, program sprawdza głównie pliki z danymi używane przez arkusze kalkulacyjne i bazy danych

Symantec Corp.,http://www.symantec.com

Platformy: Windows 3.x, Windows 95, Windows 98, Windows NT 4.0

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200