Sprawdzamy nowego Nehalema

Konwersja plików MP4 do FLV

W teście tym konwertowano plik wideo w formacie MP4 do Flash Video FLV. Rozmiar pliku - 24 MB, wszystkie pliki przechowywane w ramdysku. Ilość współbieżnych zadań - od 8 do 96, czas w sekundach (Rys. 3). W tym teście najgorzej wypadają starsze procesory X7350 Tigerton. Zarówno nowe X7650, jak i AMD Istanbul deklasują je, począwszy od szesnastu równoczesnych procesów. Przy 32 równoczesnych procesach daje się zauważyć ośmiokrotna różnica wydajności. Wynika stąd, że w zastosowaniach związanych z obsługą obliczeń multimedialnych (na przykład znakowanie lub konwersja wideo) w silnie konsolidowanym środowisku, upgrade do nowych procesorów przyniesie radykalny wzrost wydajności.

Po zwiększeniu ilości współbieżnych zadań (od 64 do 192 procesów jednocześnie), wyniki kształtują się następująco (Rys. 4). Przy tak dużej ilości współbieżnych zadań, procesory X7350 Tigerton nie są w ogóle brane pod uwagę. Gdy porównać wydajność, procesory Intel X7650 i AMD Istanbul per socket przy równej ilości rdzeni, zdecydowanie wygrywa Intel, przy włączonych wszystkich rdzeniach - AMD.

Sprawdzamy nowego Nehalema

x86 kontra środowisko RISC

Jedną z najważniejszych różnic między środowiskami x86/x64 oraz większością maszyn RISC (i maszynami klasy mainframe) jest obsługa błędów, ich korekcja oraz odzyskiwanie sprawności na poziomie systemu. Zadanie to nie polega tylko na detekcji uszkodzenia modułu pamięci DIMM i określenia strefy pamięci, której odpowiada dany moduł. Znana z maszyn RISC funkcjonalność polega na izolacji obszaru pamięci oraz przygotowaniu modułu do wymiany (lub przełączenia na moduł rezerwowy) bez przerywania pracy serwera. Architektura nowego procesora Nehalem-EX zawiera MCA (Machine Check Architecture), udostępniając między innymi wyżej wymienione opcje podwyższające niezawodność pracy serwerów.

Wykrywanie uszkodzeń pamięci oraz likwidacja szkód spowodowanych awarią modułu nie jest wcale takim prostym zadaniem i nie kończy się na infrastrukturze procesorów. System operacyjny także musi brać w tym udział, gdyż po informacji o uszkodzeniu odpowiedniej strefy pamięci, należy albo restartować proces, który z niej korzysta, albo przenieść dane poza strefę obsługiwaną dotąd przez uszkodzony układ. Oprócz kontroli pamięci RAM, dodano także inne opcje podwyższające niezawodność pracy serwera z nowymi procesorami - są to między innymi QPI Packet Retry oraz sprawdzanie sumy kontrolnej QPI (podwyższają niezawodność pracy QPI), dodawanie hubów wejścia/wyjścia podczas pracy systemu, a także kontrola temperatury pamięci.

Wszystkie te opcje (a także dodawanie i wymianę procesorów i pamięci podczas pracy serwera bez restartu systemu operacyjnego i aplikacji) wymagają opracowania odpowiedniej komunikacji z systemem operacyjnym oraz firmware, zatem nie można oczekiwać, że starsze platformy będą je obsługiwać. Najważniejsi producenci systemów operacyjnych ogłosili jednak, że będą wspierać odpowiednie opcje po rozpoczęciu sprzedaży maszyn z tymi procesorami.

Chociaż Nehalem-EX nie jest najszybciej taktowanym procesorem, ma najwięcej rdzeni z wszystkich procesorów Intela, potrafi zaadresować dużą ilość pamięci RAM i posiada opcje wysokiej dostępności dostępne dotąd jedynie przy Itanium oraz w dużych maszynach RISC. Niebawem dowiemy się, co dostarczą najnowsze procesory Magny Cours firmy AMD, ale jedno jest pewne - platforma x86/x64 ma się znacznie lepiej niż kiedykolwiek przedtem.

Na podstawie tekstu Intel Xeon Nehalem-EX lives large - Paul Venezia


TOP 200