Spóźnione przełączniki

Lider Fast Ethernetu - jako jeden z ostatnich - wprowadza przełączniki 10/100 Mb/s.

Lider Fast Ethernetu - jako jeden z ostatnich - wprowadza przełączniki 10/100 Mb/s.

Intel wprowadził na rynek nowy przełącznik Fast Ethernet, operujący zarówno prędkością 10 Mb/s, jak i 100 Mb/s. Express 10/100 Fast Ethernet Switch, bo taką nazwę nosi nowy produkt, opracowany został wspólnie z firmą Nbase Communications. Urządzenie to umożliwia użytkownikom realizację stopniowej migracji z Ethernetu do szybkiego, stumegabitowego Ethernetu. Dzięki podwójnej prędkości transmisji dla każdego portu użytkownicy nie muszą od razu instalować nowych kart sieciowych o przepustowości 100 Mb/s. Migracja może odbywać się stopniowo w miarę wzrastających potrzeb. Przełącznik jest na tyle inteligentny, że potrafi sam rozpoznać kartę sieciową, znajdującą się w komputerze podłączonym do danego portu, i automatycznie konfiguruje go do odpowiedniej prędkości transmisji danych. Express 10/100 Fast Ethernet Switch ma dwa gniazda rozszerzające, do których można dołączyć dodatkowe moduły dwuportowe, rozszerzające przełącznik o cztery porty 10/100 Base-TX lub 100 Base-FX, a także moduły umożliwiające komunikację z sieciami ATM i Gigabit Ethernet. Moduły te nie są jednak jeszcze dostępne na rynku. Intel zapowiada, że pojawią się one w II poł. br. Nowy przełącznik może zapamiętać 4096 adresów MAC i obsłużyć 64 sieci wirtualnych (są one definiowane na bazie portów urządzenia - każdy z nich może pracować w jednej z 64 sieci logicznych). Urządzenie może być zarządzane za pośrednictwem oprogramowania Intela - LANDesk Network Manager lub też dowolnego innego produktu zgodnego z SNMP. Ponadto urządzenie wspiera standard RMON, co umożliwia administratorowi prowadzenie pełnych statystyk dotyczących pracy przełącznika: odbieranie i sprawdzanie alarmów, danych historycznych i informacji o aktualnych zdarzeniach.

Za późno

Choć nowy produkt Intela stanowi ciekawą ofertę stopniowej migracji do szybszych sieci Fast Ethernet, to premierę nowego przełącznika należy uznać za spóźnioną w stosunku do rozwiązań innych producentów. Identyczne produkty już wcześniej znalazły się w ofercie Bay Networks, Cabletron i Cisco.

Intel stosuje jednak agresywną politykę cenową, co ma mu pomóc w walce z konkurencją. Jeden port w przełączniku Intela kosztuje 625 USD - taki sam port w przełączniku 28115, produkcji Bay Networks, kosztuje 685 USD, a w Catalyst 2900 firmy Cisco - 1000 USD. Przełącznik Express 10/100 Fast Ethernet Switch kosztuje 4995 USD w wersji ośmioportowej. Dwuportowy moduł 10/100 Base-TX dostępny będzie w cenie 1995 USD, a wersja 100 Base-FX - 2495 USD.


TOP 200