Spotkanie Asów

Po raz trzeci użytkownicy komputerów AS/400 spotkali się na konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Common Polska. W Polsce z tej platformy korzysta ok. 500 firm.

Po raz trzeci użytkownicy komputerów AS/400 spotkali się na konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Common Polska. W Polsce z tej platformy korzysta ok. 500 firm.

"Od lat słychać głosy, że platformie AS/400 grozi wymarcie. To nieprawda, ta platforma ma się świetnie" - mówi Marek Walczak, prezes Common Polska - Stowarzyszenia Użytkowników Komputerów IBM AS/400. Potwierdzeniem jego słów ma być fakt, że w tegorocznym kongresie Common Polska uczestniczyło ponad 140 osób, więcej niż kiedykolwiek. Dwa konferencyjne dni wypełniły wykłady dotyczące nowych rozwiązań dla AS/400 prowadzone przez specjalistów z kraju i amerykańskich laboratoriów IBM. Po raz pierwszy równolegle z wykładami odbywały się prezentacje firm, uczestniczących w kongresie jako wystawcy.

Dwa razy do roku

Stowarzyszenie Common Polska powstało w 1997 r. z inicjatywy Marka Walczaka, naczelnika wydziału aplikacji podstawowych w Banku Śląskim. Działalność stowarzyszenia zdecydowało się wspierać 40 spośród ponad 500 firm korzystających z AS/400. Dwa razy do roku Common organizuje spotkania użytkowników. "Odbywający się jesienią kongres ma charakter oficjalny. Uczestniczą w nim wystawcy, wykłady mają charakter ogólny. Wiosenny ZjASd ma charakter roboczy. Zajęcia dotyczą konkretnych problemów i prowadzone są w małych grupach" - mówi Marek Walczak. Tematy wykładów planowanych na kolejne spotkania wybierane są na podstawie ankiet wypełnianych przez uczestników.

Statutowe cele Common to umożliwienie wymiany doświadczeń między użytkownikami AS/400 i integracja środowiska. Członkowie z dumą podkreślają, że dzięki stowarzyszeniu istnieje silna reprezentacja użytkowników wobec IBM. Jako przykład członkowie Common podają inicjatywę dotyczącą zmian językowych w polskiej wersji AS/400.

Wielu członków Common podkreśla integracyjną rolę spotkań. Po wykładach można bliżej poznać osoby, które na co dzień spotykają się z tymi samymi problemami. Takie okazje raczej nie zdarzają się poza oficjalnymi spotkaniami Common. "Nie ma takiej potrzeby" - mówią uczestnicy, podkreślając, że AS/400 nie sprawia zbyt wielu problemów. Inni przyznają, iż firmy niechętnie dzielą się swoimi problemami. "Wiemy jedynie o tych spotkaniach, które sami inicjujemy na łamach naszego kwartalnika i w Internecie" - wyjaśnia Marek Walczak.

Związki zawodowe

Początkowo współpraca z IBM Polska nie układała się najlepiej. Przedstawiciele polskiego oddziału firmy byli nieufni wobec Common Polska, obawiając się, że stowarzyszenie będzie pełnić rolę "związku zawodowego". Obecnie zarówno przedstawiciele IBM, jak i członkowie stowarzyszenia mówią o symbiozie i obustronnych korzyściach.

Plany na przyszłość to m.in. zwiększanie udziału w kongresie firm oferujących rozwiązania dla AS/400. "Na następne spotkanie zamierzamy zaprosić 20-30 firm z zagranicy. Myślimy również o nawiązaniu współpracy z partnerami handlowymi IBM w Polsce. Prowadzimy rozmowy z firmami, które zaoferują zniżki dla członków Common Polska" - mówi Marek Walczak. W planach jest również utworzenie "klubu dyrektorów", do którego należeliby przedstawiciele kadry kierowniczej przedsiębiorstw, w których działa AS/400.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200