Sposoby na licencje

Cena jednostkowa zależy od skali zakupu – również w dziedzinie licencji. W tym wypadku nie chodzi jednak wyłącznie o negocjowanie stawek z dostawcą, lecz o to, że cenniki poszczególnych producentów przewidują różnorodne upusty, o których istnieniu dostawca oprogramowania nie zawsze chce informować klienta. Niezależnie od analizy ofert warto więc samodzielnie wczytać się w szczegółowe warunki licencjonowania.

Opłaca się czytać nie tylko warunki handlowe dla klientów, lecz również dla partnerów. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że metodą na wykorzystanie oprogramowania po niższej cenie jest zostanie partnerem biznesowym producenta. Nie wszystkie, lecz przynajmniej część korzyści z tego tytułu można zrealizować nawet wtedy, gdy firma nie dokonała sprzedaży rozwiązań. Formalna realizacja sprzedaży także nie jest problemem, w szczególności gdy sprzedającym jest spółka realizująca usługi IT dla innych spółek w grupie kapitałowej.

Licencje plus...

Na cenę oprogramowania nie można patrzyć wyłącznie przez pryzmat ceny licencji. Podmioty z sektora publicznego tworzą nierzadko centra kompetencyjne w dziedzinie technologii konkretnego producenta. Uzyskują w ten sposób dostęp do wysokiej jakości wsparcia technicznego w skali i zakresie, którego alternatywnie nie mogłyby uzyskać w ramach posiadanego budżetu. Do tego dochodzą różnorodne usługi dodatkowe, w tym szkolenia. Niższe ceny również. Producent oprogramowania inwestuje tym samym w relację, dzięki której ma gwarancję, że podmiot będzie przez dłuższy okres pewnym źródłem przychodu.

Odmianą optymalizacji licencjonowania jest zakup zintegrowanych rozwiązań sprzętowo-programowych. Producentom oprogramowania zależy, aby ujednolicać platformy, na których oferowane jest ich oprogramowanie, to bowiem obniża wysokie koszty rozwoju i wsparcia. Chcą także uczestniczyć w jak największej części dostępnego budżetu IT. W zamian oferują zwykle wydajne i skalowalne rozwiązanie, którego cena jest atrakcyjniejsza niż zakup samych licencji w powiązaniu z zewnętrznym sprzętem i usługami integracyjnymi. Bonusem bywa także niekiedy dodatkowe oprogramowanie diagnostyczne czy zarządzające albo niższe koszty wsparcia. Ich wartość należy uwzględnić w kalkulacjach.


TOP 200