Sposoby na lepsze wykorzystanie Wiadomości w Androidzie

Coraz więcej smartfonów z Androidem korzysta z aplikacji Wiadomości od Google. Jak w pełni wykorzystać jej potencjał w biznesie?

Smartfony pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android wyposażane są w różnego rodzaju nakładki graficzne producentów sprzętu elektronicznego, które znacząco ingerują nie tylko w wygląd, ale również w funkcjonalność całego systemu operacyjnego. Najpopularniejszymi nakładkami jakie spotkamy na polskim to Samsung One UI, Xiaomi MIUI, OxygenOS, Zen UI, Realme UI, EMUI czy ColorOS.

Wiadomości Google skrywają wiele użytecznych opcji
Źródło: blog.google

Wiadomości Google skrywają wiele użytecznych opcji

Źródło: blog.google

Do niedawna większość producentów elektroniki oferowała własne aplikacje do obsługi wiadomości SMS. Wraz z debiutem standardu RCS Google zaleciło stosowanie domyślnej aplikacji Wiadomości Google.

Zobacz również:

Do miesięcy obserwujemy wzrost popularności tego rozwiązania. Producenci tacy jak Xiaomi czy Samsung rozpoczęli wymianę autorskich aplikacji do obsługi SMS na rozwiązanie udostępniane przez Google. Aplikacje możemy zainstalować na praktycznie każdym urządzeniu z dostępem od usług Google z wykorzystaniem Sklepu Play.

Wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS to w dalszym ciągu jedna z najważniejszych czynności, które wykonujemy na służbowych smartfonach.

Dedykowana aplikacja do obsługi wiadomości SMS od Google posiada wiele przydatnych dla użytkowników biznesowych funkcji, z których korzysta zaledwie ułamek użytkowników sprzętu pracującego pod kontrolą Androida. W niniejszym artykule pokazujemy najciekawsze i najbardziej użyteczne funkcje aplikacji Wiadomości Google.

1. Indywidualne powiadomienia dla najważniejszych kontaktów

Aplikacja Wiadomości Google pozwala stworzyć indywidualne powiadomienia dla kilku najważniejszych kontaktów. W ten prosty sposób możemy wyróżnić spośród innych SMSów wiadomości od naszego szefa lub najbliższych współpracowników.

Wiadomości Google pozwalają przypisać indywidualne awatary do kontaktów. Rozwiązanie to pozwala szybko i wygodnie rozpoznawać najważniejsze konwersacje. Po ustawieniu awataru dla danego kontaktu będzie on wyświetlany na pasku statusu oraz w samej aplikacji Wiadomości Google.

Opcja ta zadziała na większości nowoczesnych smartfonów. Do jej uruchomienia potrzebne jest urządzenie, które pracuje pod kontrolą wydanego w 2020 roku systemu operacyjnego Android 11 lub nowszego.

Po otrzymaniu SMSa od ważnej dla nas osoby warto przytrzymać powiadomienie i z poziomu opcji dodać kontakt na listę priorytetową. To właśnie ta opcja odpowiada za zmianę awatarów podczas wyświetlania powiadomień. Nieco nielogiczne opisanie funkcji przez Google spowodowało, że ta niezwykle przydatna funkcja jest rzadko wykorzystywana.

2. Łatwiejsze czytanie dłuższych konwersacji

Wiadomości SMS ze względu na swoją specyfikę służą głównie do krótkiej komunikacji opierającej się na maksymalnie kilku zdaniach. Zdarza się jednak, że otrzymujemy lub wysyłamy dłuższe wiadomości. Aby wygodnie czytać poszczególne wiadomości z danych wątków Google przygotowało opcję łatwego powiększania i zmniejszania poszczególnych SMSów. Wszystko za sprawą popularnego gestu pinch-to-zoom. Oznacza to, wystarczy przybliżyć lub oddalić dwa palce na ekranie, aby zmienić rozmiar czcionki w wiadomościach.

Jeżeli wyżej wymienione rozwiązanie nie działa należy kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu, przejść do ustawień oraz upewnić się, że zaznaczono opcję Uszczypnij aby powiększyć tekst konwersacji.

3. Wbudowany podgląd linków z konwersacji

Przechodzenie pomiędzy różnymi aplikacjami to zmora użytkowników smartfonów. Przeskakiwanie pomiędzy programami zabiera nam czas, a na dodatek obniża wydajność telefonu i negatywnie wpływa na czasy pracy na baterii. Aplikacja Wiadomości Google w przeciwieństwie do większości innych programów do obsługi wiadomości SMS posiada funkcję automatycznego odtwarzania linków. Oznacza to, że bezpośrednio z poziomu Wiadomości możemy zobaczyć np. filmik na platformie YouTube.

Google z poziomu ustawień pozwala wyświetlać podgląd wszystkich treści oraz podgląd jedynie linków do stron internetowych. Dodatkowo możemy zdecydować się, aby pobierać dane jedynie podczas połączenia z Wi-Fi - to dobra opcja, gdy często znajdujemy się poza krajem. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć dodatkowych opłat za dane pakietowe.

4. Wbudowany filtr antyspamowy

Bardzo często zdarza się, że nasz numer telefonu trafia do listy wysyłkowej wiadomości typu SPAM. Może to skutkować otrzymywaniem wiadomości-śmieci lub wiadomości-reklam informujących nas o nowych promocjach, panelach fotowoltaicznych lub fałszywych nagrodach do odebrania. Wiadomości Google są zintegrowane z wyszukiwarką Google i na bieżąco aktualizują bazę danych podejrzanych numerów telefonów, które wysyłają wiadomości typu SPAM. Program filtruje tego typu wiadomości i automatycznie przenosi je do folderu Spam i zablokowane. Jak sama nazwa wskazuje w tym miejscu znajdziemy również wiadomości od zablokowanych kontaktów.

Spam i zablokowane kontakty
Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Spam i zablokowane kontakty

Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

5. Reakcje z iPhone'a w Androidzie

Apple słynie z oferowania własnej usługi do wysyłania wiadomości - iMessage. Rozwiązanie to znane jest z dodatkowych opcji takich jak przesyłanie odpowiedz na wiadomości lub reagowanie na odebrane wiadomości. Aplikacja Wiadomości Google posiada opcję wyświetlania reakcji na wiadomości, które zostały wysłane przez użytkowników sprzętu Apple.

Reakcje na wiadomości z iPhone
Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Reakcje na wiadomości z iPhone

Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Aby włączyć opcję należy przejść do aplikacji Wiadomości Google > Ustawienia > Zaawansowane > Pokazuj reakcje z Phone'a jako emoji.

6. Wyświetlanie wiadomości jako dymki

Użytkownicy smartfonów z Androidem są przyzwyczajeni do obsługi wiadomości z wykorzystaniem dymków systemowych. Rozwiązanie to zostało spopularyzowane przez aplikację Messenger już kilka lat temu. Z identycznego sposobu interakcji z wiadomościami możemy skorzystać w aplikacji Wiadomości Google.

Dymki wiadomości
Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Dymki wiadomości

Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Dymki wiadomości
Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Dymki wiadomości

Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Aby uruchomić dymki czatu należy przejść do ustawień aplikacji Wiadomości Google oraz wybrać sekcję Dymki i aktywować opcję Wszystkie.

7. Zapisywanie terminów w kalendarzu

Wiadomości Google pozwalają również na wykonywanie prostych akcji, które oszczędzają czas. Gdy w wiadomości SMS otrzymamy termin wizyty lub spotkania, aplikacja podkreśli datę i godzinę pozwalając szybko dodać wydarzenie do naszego kalendarza prosto z poziomu aplikacji wiadomości.

Dodawanie spotkania z aplikacji Wiadomości
Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Dodawanie spotkania z aplikacji Wiadomości

Fot. Daniel Olszewski / Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200