Sposoby na ciepło

Z powodu panującej ostatnio tendencji wzrostu upakowania urządzeń wydzielających ciepło znacznie zwiększyło się ryzyko awarii spowodowanych zbyt wysoką temperaturą. System chłodzenia i klimatyzacji w pomieszczeniu serwerowni musi być dostosowany do warunków pomieszczenia i mocy cieplnej wydzielanej przez zainstalowane urządzenia.

Obecnie największym problemem związanym z chłodzeniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dopływu chłodnego powietrza do urządzeń komputerowych. Przy wyższej gęstości mocy pojawiają się problemy z dostarczeniem chłodnego powietrza do urządzeń w szafie, w szczególności dotyczy to urządzeń umiejscowionych w górnej części szafy. W środowiskach o trudnych warunkach chłodzenia coraz częściej stosuje się dodatkowe układy wentylatorów wymuszających obieg powietrza.

Inne spotykane problemy z chłodzeniem w serwerowni to wydmuch gorącego powietrza poza szafę i powstawanie punktów o znacznie podwyższonej temperaturze.

Istotnym zadaniem stawianym obecnie przed systemami chłodzenia jest także stworzenie odpowiednich warunków dot. poziomu hałasu pracy dla personelu IT oraz zapewnienia właściwych parametrów strumienia powietrza chłodzącego pomiędzy szafami.

Sposoby na ciepło

Free-Cooling w Polsce ma uzasadnienie

Równie ważne jak utrzymanie odpowiedniej temperatury jest zapewnienie właściwej wilgotności w pomieszczeniu serwerowni, ponieważ jej zbyt niski poziom może być również przyczyną uszkodzeń urządzeń IT, co jest związane z możliwością powstawania wyładowań elektrostatycznych w urządzeniach IT. Dlatego coraz częściej w centrach danych stosuje się rozwiązania chłodzące dedykowane do systemów teleinformatycznych (CRAC - Computer Room Air Conditioning), które są w stanie zapewnić utrzymywanie nie tylko temperatury, lecz także wilgotności na poziomach zgodnych z zaleceniami producenta sprzętu teleinformatycznego, przy jak najefektywniejszym wykorzystaniu energii elektrycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200