Sposób na łącze

Zarówno Neostrada, jak i Internet DSL są rozwiązaniami asymetrycznymi, przy czym istotnie mniejsza jest przepustowość kierowana w stronę od użytkownika do Internetu. Odwzorowuje to typowy model korzystania z sieci - przeciętnie więcej danych się z niej pobiera niż wysyła. W pewnych zastosowaniach jednak jest to rozwiązanie nieoptymalne, np. gdy firma chce oferować usługi poprzez WWW . W tej sytuacji potrzebne jest łącze symetryczne, a więc już nie oparte na technologii ADSL. Tutaj oferta operatorów jest bardzo bogata, ale koszt instalacji i użytkowania to tysiące, a nie setki złotych miesięcznie. Cena zależy od nominalnej przepustowości łącza, ale także od szybkości reakcji operatora na awarię i innych parametrów opisujących jakość świadczonej usługi. Operatorzy zaś to zarówno duże podmioty, działające w skali całej Polski (TP, Energis, GTS czy Telbank), jak i małe firmy lokalne. Oferta tych firm na ogół może być elastycznie dopasowana do szczególnych potrzeb, pod warunkiem że do siedziby klienta daje się łatwo doprowadzić takie łącze. Oczywiście, im dalej, tym koszty będą większe.

Sposób na łącze

Jak się połączyć - Łącze radiowe

Ponieważ nie zawsze doprowadzenie takiego łącza jest możliwe albo opłacalne dla operatora, na rynku rozwinęła się oferta dostępu bezprzewodowego. Zasadniczo jest ona ograniczona do obszaru dużych aglomeracji. Firmy Crowley i Pro-Futuro zbudowały największe sieci, ale od niedawna również setki małych firm oferują łącza bezprzewodowe. Naj-tańsze oferty dotyczą wykorzystania pasma 2,6 GHz, które jest dostępne za darmo dla wszystkich. To zaś implikuje, że często nie udaje się z nich skorzystać na terenie dużych miast ze względu na "tłok" w eterze.

Neostrada bis

Telekomunikacja Polska nie przewiduje sprzedaży Neostrady klientom obsługiwanym przez innych operatorów telefonicznych. Oznacza to, że o Neostradę może wystąpić jedynie abonent TP. Ten fakt przekreśla marzenia o dostępie szerokopasmowym tych przedsiębiorców, którzy korzystają z usług operatorów alternatywnych. Ci zaś dotąd nie byli w stanie zaoferować usługi konkurencyjne wobec Neostrady.

Pod tym względem największy zawód sprawia Netia, drugi co wielkości operator telefonii stacjonarnej w Polsce. W swojej ofercie w ogóle nie posiada takich usług! Pomiędzy dostępem dial-up a drogimi rozwiązaniami HDSL praktycznie nie ma oferty dla małych firm. Według zapowiedzi przedstawicieli operatora do końca br. powinna pojawić się usługa będąca odpowiednikiem Neostrady.

Znacznie lepiej prezentuje się wrocławski Dialog, który po uruchomieniu sieci szkieletowej opartej na gigabitowym Ethernecie rozpoczął oferowanie masowych usług szerokopasmowych. Wkrótce zostanie przez tego operatora wprowadzona oferta dostępu DSL o przepustowości 1 i 2 Mb/s, przy czym ceny mają być konkurencyjne wobec TP. Więksi klienci będą mogli uzyskać dostęp bezpośredni poprzez Ethernet, na takie połączenia stawki są jednak zawsze negocjowane.

Pojedynczy operatorzy lokalni również mają dostęp szerokopasmowy, ale zasięg terytorialny ich działania jest marginalny. Internet poprzez sieci kablowe jest raczej przeznaczony dla użytkowników

prywatnych, aczkolwiek często również małe firmy korzystają z takich możliwości, jeśli tylko znajdują się w zasięgu takich usług.

Podpis na zachętę

Operatorzy internetowi do usług dostępowych często dodają inne usługi, mające uatrakcyjnić ich ofertę. To oczywiście standardowo obsługa poczty elektronicznej, miejsce na serwerze WWW, zabezpieczenia przed wirusami itp. Pewną nowością są rozwiązania zaproponowane przez Telekomunikację Polską. Należąca do operatora spółka TP Internet poprzez Centrum Certyfikacji Signet będzie świadczyć usługi certyfikacyjne dla użytkowników usług Neostrady i Internet DSL. Każdy abonent korzystający z usług DSL otrzyma w cenie pakietu certyfikat cyfrowy (Identyfikator Internetowy) służący do uwierzytelniania użytkowników w sieci i zabezpieczania poczty elektronicznej, czyli szyfrowania i podpisywania elektronicznego wiadomości e-mail.


TOP 200