Sposób na bezpieczeństwo

''Wykorzystanie klastrów, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, daje możliwość wzrostu wydajności oprogramowania średnio o 30-40%'' - twierdzi Lech Szukszta, dyrektor departamentu informatyki NBP. Rozwiązania te zyskują coraz większe zaufanie użytkowników.

''Wykorzystanie klastrów, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, daje możliwość wzrostu wydajności oprogramowania średnio o 30-40%'' - twierdzi Lech Szukszta, dyrektor departamentu informatyki NBP. Rozwiązania te zyskują coraz większe zaufanie użytkowników.

Technologia klastrowa liczy ponad 13 lat, ale dopiero ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania nią w polskich przedsiębiorstwach. "Wydatki na informatykę muszą być poparte praktycznymi argumentami. To właśnie daje klaster - ciągłość pracy, łatwiejszą rozbudowę systemu. Klaster to ochrona inwestycji" - twierdzi Rafał Popielski z Digital Equipment Polska.

Firmy oferujące klastry przekonują, że rynek tych rozwiązań cechuje bardzo duża dynamika. Większego upowszechnienia klastrów można oczekiwać wraz z popularyzacją Windows NT Enterprise Server Microsoftu, wyposażonego w oprogramowanie Cluster Server. Wprawdzie umożliwia ono połączenie tylko dwóch maszyn (zapowiadane jest wprowadzenie wersji 4- i 16-serwerowej), ale w krajowych przedsiębiorstwach rzadko stosuje się większą ich liczbę.

Drogie bezpieczeństwo

Skalowalność znajduje się na dalszej pozycji na liście priorytetów polskich firm niż bezpieczeństwo i tzw. dostępność danych. Rozwiązania klastrowe są przeznaczane zazwyczaj do obsługi najistotniejszych aplikacji. Ze względu na wysoką cenę korzystają z nich głównie duże firmy. "Wdrożenie klastrów to wydatek od kilkuset tys. USD w przypadku średniego banku do wielu milionów USD w dużych bankach" - twierdzi Lech Szukszta, dyrektor departamentu informatyki Narodowego Banku Polskiego.

Dla większości instytucji finansowych uruchomienie klastrów jest jednak koniecznością. "Jeżeli ktoś zamierza stosować system scentralizowany w trybie on-line, nie może pozwolić, aby serwer był nieosiągalny. Wiązałoby się to z kosztami zarówno wymiernymi, jak i takimi, których zmierzyć nie można" - przekonuje Henryk Baniowski z krakowskiego Banku Przemysłowo-Handlowego. Podobnie twierdzi Henryk Baranowski z Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, gdzie klastry pracują w warszawskim Centrum Regulacyjno-Rozliczeniowym, zarządzającym przepływem energii między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami.

Wysokie koszty powodują, że niektóre przedsiębiorstwa decydują się na kupno systemów, pozwalających jedynie na replikację danych. Specjaliści podkreślają jednak, że bezpieczeństwo nie jest jedyną zaletą klastrów. "Ze względu na wiele dodatkowych funkcji stosowanie klastra jest korzystniejsze niż innych systemów, które zapewniają jedynie bezpieczeństwo danych. Dzięki wdrożeniu klastra łatwiej nam jest posługiwać się zasobami informacyjnymi banku" - twierdzi Janusz Cyrek, informatyk Banku Handlowego. Jedną z nich jest bowiem zwiększona wydajność, której rolę podkreśla Lech Szukszta z NBP: - "Zastosowanie klastrów, oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, daje możliwość wzrostu wydajności oprogramowania średnio o 30-40%, w zależności od aplikacji. Aby osiągnąć ten efekt, przed wdrożeniem systemu należy przeprowadzić dokładne testy, by upewnić się, że dotychczas wykorzystywane aplikacje będą działać po zastosowaniu klastra".

Od producenta

Co dzieje się, gdy nawet klaster przestaje pracować, np. wskutek uszkodzenia systemu plików? Są to przypadki bardzo rzadkie, przydarzyły się tylko nielicznym użytkownikom, mimo iż niektórzy z nich eksploatują systemy tego typu już od kilku lat. Przedstawiciele większości przedsiębiorstw twierdzą zgodnie, że poziom obsługi klienta oferowany przez dostawców klastrów jest już w Polsce dobry.

Według Andrzeja Biernackiego, zajmującego się sprzedażą systemów klastrowych w IBM Polska, przed producentami zarówno sprzętu, jak i oprogramowania stoją dwa poważne wyzwania na drodze do pełnego zaspokojenia potrzeb użytkowników, będące również kierunkami rozwoju produktów. "Pierwsze wyzwanie polega na dostarczeniu takiego systemu, który byłby jednolity dla administratora. Drugie to zachowanie skalowalności, czyli pozwolenie na bezproblemowe rozpraszanie aplikacji, dołączanie nowych węzłów czy dysków bez konieczności przerywania pracy klastra" - mówi Andrzej Biernacki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200